Δευτέρα, 22 Οκτώβριος 2018 13:59

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 65-56: Πάλεψε, αλλά έχασε

Με άδεια χέρια έμεινε και στο δεύτερο παιχνίδι της στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής μπάσκετ η Καλαμάτα B.C.

Η μεσσηνιακή ομάδα ηττήθηκε χθες στο Αίγιο με 65-56 από τον τοπικό Κεραυνό, ο οποίος πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι κόντρα σε μια ομάδα στα μέτρα τους, πάλεψαν, αλλά παρά τη μεγάλη προσπάθεια στο τέλος δεν απέφυγαν την ήττα. Ο Κεραυνός είχε το προβάδισμα σε όλα τα δεκάλεπτα.

Ηταν στο +5 μετά τα πρώτα δέκα λεπτά και στο +7 στο ημίχρονο. Το τέλος της γ’ περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους με διψήφια διαφορά (45-35). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε μάλιστα στους 15 πόντους (50-35), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και 1,5 λεπτό πριν το τέλος μείωσαν σε 55-52 για να έρθει στο φινάλε η ήττα με εννέα πόντους.

Διαιτητές: Σκαλτσής-Τηγάνης

Δεκάλεπτα: 19-14, 33-26, 45-35, 65-56.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Λιόνας): Μπιτσάκος, Δημόπουλος, Κουκουλομμάτης 3 (1), Ράπτης, Μούκας 15 (1), Μπεκρής 23 (4), Σταθακόπουλος 4, Αγγελόπουλος 18 (4), Λυμπερέας, Τζελέπης 2.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Κούτρης): Μιχόπουλος, Μαθιόπουλος, Γκοντόπουλος 20 (3), Πεζός, Καλογερόπουλος 4, Γιαννουκάκης 8, Κουτίβας, Μπάκας 7, Κοντόπουλος 8, Γιαννακόπουλος 9.