Τρίτη, 19 Μάρτιος 2019 14:50

ΜΠΑΣΚΕΤ ΛΥΚΕΙΩΝ: Ηττα – αποκλεισμός για το ΓΕΛ Καρδαμύλης, 59- 48 από το 2ο ΓΕΛ Σπάρτης

Την ήττα με σκορ 48-59 γνώρισε χθες το πρωί στην Τέντα το ΓΕΛ Καρδαμύλης από το 2ο ΓΕΛ Σπάρτης και αποκλείστηκε από την γ φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ λυκείων αγοριών.

Οι πρωταθλητές Μεσσηνίας ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκαν με 8-0, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η πρωταθλήτρια ομάδα της Λακωνίας ανέβασε στη συνέχεια στροφές και γύρισε το ματς (12-14 η πρώτη περίοδος) και έκτοτε έχτισε διαφορά που τη διατήρησε μέχρι το φινάλε.

Το ΓΕΛ Καρδαμύλης προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά (27-35 το ημίχρονο), αλλά όσες φορές πλησίαζε στο σκορ, το 2ο ΓΕΛ Σπάρτης είχε τις λύσεις και έφθασε δίκαια στη νίκη – πρόκριση. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Αγγουράς και Ντολένγκα, οι οποίοι σημείωσαν τους 42 από τους 58 πόντους της ομάδας τους!

Στον αντίποδα, ο Πετριμέας ήταν πρώτος σκόρερ της Καρδαμύλης, αλλά και του αγώνα με 24 πόντους και ακολούθησε με 12 ο Μπαρμπετσέας.

Τα οχτάλεπτα: 12-14, 27-35, 35-43, 48-59.

ΓΕΛ ΚΑΡΔΑΜΥΛΗΣ: Βοτέας, Αρμ. Βελίου 8, Πετριμέας 24 (1), Αν. Βελίου 2, Μπαρμπετσέας 12, Κλαμπατσέας 2, Κόντρα, Κανελλέας, Χαραλαμπέας.

2ο ΓΕΛ ΣΠΑΡΤΗΣ: Κουρβίδης, Χρόνης, Γεωργούτσος 2, Μάνδρος 2, Μανιατάκος, Γρηγορίου 5 (1), Λαμπρινός 8 (2), Ράλλης, Αγγουράς 21, Ντολένγκα 21, Γεωργίεφ, Αποστολάτος.