Δευτέρα, 04 Απρίλιος 2022 15:21

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκη με απίστευτο σερί στην 4η περίοδο η Καλαμάτα ‘80

Το εντυπωσιακό της σερί συνέχισε η Καλαμάτα '80 στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, καθώς πανηγύρισε προχθές κόντρα στον Πρωτέα την 17η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με σκορ 77-49.

Η διαφορά των 28 πόντων δείχνει εύκολο απόγευμα για τους πρωτοπόρους, αλλά το ματς στην Τέντα ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα. Ο Πρωτεάς παρότι δεν είχε τον πρώτο του σκόρερ Βασίλη Μπαλόπουλο και τους Τσιφτσή και Αλοίμονο ήταν ανταγωνιστικός για 30 λεπτά (51-49), αλλά στην τελευταία περίοδο "βραχυκύκλωσε". Η Καλαμάτα '80 με ένα απίστευτο σερί 26-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο μετέτρεψε το ντέρμπι σε περίπατο. Για την ακρίβεια πέτυχε 28 αναπάντητους πόντους, αφού ο Πρωτέας είχε προηγηθεί με 48-48, 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Διπλό στη Μεσσήνη ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων

Στη δεύτερη θέση και σε απόσταση 4 βαθμών από την Καλαμάτα '80, είναι ο Πολύβιος, που νίκησε εύκολα με 71-43 τον Ευκλή. Ο ΓΣ. Γαργαλιάνων πήρε μεγάλο διπλό στη Μεσσήνη, επικρατώντας με 78-65 του Γ.Σ. Μεσσήνης, με τον οποίο ισοβαθμούν στην 3η θέση. Νικηφόρα πέρασε από τη Μεσσήνη ο Πάνας Κανδήλας (53-43 τον Πάμισο) και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή. Νίκη - ανάσα και για τον Πελασγό απέναντι στον Αρκαδικό (62-43). Το ματς της Σπάρτης με τον Σπαρτιατικό αναβλήθηκε.

* Δύο αγώνες λιγότερους έχει ο Ευκλής
* Εναν αγώνα λιγότερο έχουν Γ.Σ. Μεσσήνης, Γ.Σ. Γαργαλιάνων, Πρωτέας, Αρκαδικός, Σπάρτη και Σπαρτιατικός.

(9-10 Απριλίου)