Κυριακή, 25 Σεπτέμβριος 2022 18:53

Νέα μεγάλη πρόκριση ο Δίωνας, 81-79 στην παράταση την Ελευθερία Μοσχάτου! (φωτό)

Μεγάλη νίκη - πρόκριση πήρε ο Δίων Κυπαρισσίας στο κύπελλο Ελλάδας επί της Ελευθερίας Μοσχάτου!

Η Τριφυλιακή ομάδα επικράτησε πριν από λίγο της ομάδας από το Μοσχάτο με 81-79 στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με σκορ 70-70.
Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με την ομάδα του Χρήστου Μυριούνη να βρίσκεται πίσω στο σκορ 53-59 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ λίγο νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί ακόμη και με 13 πόντους διαφορά (44-57)!
Ομως ο Δίωνας με επική αντεπίθεση κατόρθωσε να φέρει το ματς στα ίσια και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, εκεί που έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του και με την συμπαράσταση του κόσμου του επικράτησε με 81-79. Ετσι το... ταξίδι της ομάδας της Κυπαρισσίας στο κύπελλο Ελλάδας συνεχίζεται και την Τετάρτη 28 Σεπτεμβρίου θα αντιμετωπίσει και πάλι εντός έδρας την ιστορική Νήαη Ηστ.

Αναλυτικό ρεπορτάζ στην "Ελευθερία της Δευτέρας"