Σάββατο, 21 Απρίλιος 2018 14:32

Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Κρίνει πολλά για τη 2η θέση το ντέρμπι Πανιώνιος – Καλλιθέα

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)
Β’ ΤΟΠΙΚΗ: Κρίνει πολλά για τη 2η θέση το ντέρμπι Πανιώνιος – Καλλιθέα

 

Στην τελική ευθεία έχει εισέλθει το πρωτάθλημα της Β’ τοπικής και το ενδιαφέρον στρέφεται περισσότερο στον δεύτερο όμιλο και συγκεκριμένα στη μάχη της δεύτερης θέσης.

Και αυτό γιατί το Καλό Νερό στον 1ο όμιλο και η Θύελλα Χαρακοπιού στο δεύτερο έχουν ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρωτιά και την άνοδο και απομένει μόνο η μαθηματική επιβεβαίωση. Ακόμα ο Ηρακλής Κυπαρισσίας είναι και μαθηματικά δεύτερος και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα μπαράζ ανόδου(που θα είναι ο δεύτερος του β’ ομίλου). Σε αυτό το γκρουπ τρεις ομάδες διεκδικούν τη δεύτερη θέση.

Η Καλλιθέα, ο Πανιώνιος και η Δόξα Καλαμάτας, με την πρώτη να έχει το προβάδισμα μετά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής.

Η Καλλιθέα μετρά 46 βαθμούς και οι δύο καλαματιανές ομάδες από 44 και ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για το φινάλε.

Η 24η αγωνιστική ωστόσο θα κρίνει πολλά, καθώς περιλαμβάνει το ντέρμπι Πανιώνιος – Καλλιθέα την Κυριακή στις 5 μ.μ, στο “Γ. Λουκαρέας”.. Οι γηπεδούχοι με νίκη θα ξεπεράσουν τον αντίπαλό τους στη βαθμολογία και θα κρατούν στα χέρια τους τη 2η θέση (έχουν να πάρουν στα χαρτιά τους 3 βαθμούς με τη Στενωσιά και να υποδεχτούν τον Α.Σ. Φυτειάς). Με ισοπαλία οι φιλοξενούμενοι θα διατηρήσουν το προβάδισμα των 2 βαθμών από τον Πανιώνιο και θα έχουν τον πρώτο λόγο για τη 2η θέση, ακόμα και αν κερδίσει η Δόξα εκτός έδρας την Α.Ε. Λογγάς, μιας και υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Και με διπλό φυσικά η Καλλιθέα θα έχει βγάλει νοκ – άουτ τον Πανιώνιο και θα είναι αγκαλιά με τη 2η θέση, μιας και έχει να πάρει επίσης στα χαρτιά το τρίποντο με τη Στενωσιά και να παίξει εκτός με το Δαναό.

Η Δόξα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές θα αναμετρηθεί με τη Νέδουσα και το Βλαχόπουλο.

Οσον αφορά τους πρωτοπόρους, το Καλό Νερό έχει ρεπό αυτή την αγωνιστική και η Θύελλα Χαρακοπιού θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό Καλαμάτας.

Από εκεί και πέρα, ο δεύτερος του 1ου ομίλου Ηρακλής Κυπαρισσίας θα φιλοξενηθεί από το Μεσσηνιακό και το τρίτο Κοπανάκι από τον Κεραυνό, ενώ ο τέταρτος Ατρόμητος Πλατύ δίνει γειτονικό ντέρμπι με τον Αστέρα Αρφαρών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων και οι διαιτητές έχουν ως εξής:

1ος όμιλος

 

Σάββατο

Αστέρας Βαλύρας - ΑΕΚ Καλαμάτας

Γήπεδο Μικρομάνης, 5 μ.μ.

Σκόρδος, Σγουμπόπουλος, Βασιλοπούλου

Αστέρας Αρφαρών - Ατρόμητος Πλατύ

Γήπεδο Αρφαρών, 5 μ.μ.

Σταυρόπουλος, Σαπουτζής, Γάκης

 

Κυριακή

 

Μεσσηνιακός - Ηρακλής Κυπαρισσίας

Γήπεδο Μεσσηνιακού, 5 μ.μ.

Κασκάνης, Σβαρνιάς, Τσαβδαρίδης

Πανευαϊκός - Αμφεια

Γήπεδο Ανδρούσας, 5 μ.μ.

Κομπιλίρης, Μπουρίκας, Ηλιοπούλου

Κεραυνός - Κοπανάκι

Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”, 5 μ.μ.

Ψηλοπαναγιώτης, Νικολόπουλος, Καμάι

ΑΠΣ Αρις - Νέος Αρις

Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣΜ, 5 μ.μ.

Ταβουλαρέας, Παπαϊωάννου, Ντοχάς

Ρεπό: Καλό Νερό

 

2ος όμιλος

 

Κυριακή

 

Νέδουσα - ΑΣ Φυτειάς

Γήπεδο “Π. Μπαχράμης”, 12 μ.

Βοσνάκης, Μαλαπάνη, Καρύδας

ΑΕ Λογγάς – Δόξα Καλαμάτας

Γήπεδο Λογγάς, 5 μ.μ.

Ζαρακοβίτης, Ρηγόπουλος, Βανικιώτης

Θύελλα Χαρακοπιού - Παναθηναϊκός Καλαμάτας

Γήπεδο Κορώνης, 5 μ.μ.

Πλακογιάννης, Μιχαλόπουλος, Τζιαμουράνης

Πανιώνιος – Καλλιθέα

Γήπεδο “Γ. Λουκαρέας”, 5 μ.μ.

Νίκας, Παλλαδινός, Μπασιλάρης

Πατίστα – Δαναός

Γήπεδο “Π.Μπαχράμης”, 8 μ.μ.

Τσουλάκος, Βασιλοπούλου, Αγγελή

Ρεπό: Πράσινα Πουλιά

 

1ος όμιλος

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 23 αγώνες)

1. Καλό Νερό 66-13 61

2. Ηρακλής Κυπαρισσίας 58-18 52

3. Κοπανάκι 51-33 41

4. Ατρόμητος Πλατύ 48-33 38

5. Κεραυνός Καλ. 37-42 29

6. ΑΕΚ Καλαμάτας 46-36 28

7. Αμφεια 39-39 27

8. Μεσσηνιακός 30-34 24

9. Αστέρας Αρφαρών 47-34 23

-. Νέος Αρις 31-37 23

11. Αστέρας Βαλύρας 21-51 17

12. ΑΠΣ Αρις 18-55 12

13. Πανευαϊκός 19-85 4

- Ο Αστέρας Αρφαρών έχει -6 βαθμούς.

 

2ος όμιλος

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 23 αγώνες)

1. Θύελλα Χαρακοπιού 50-15 54

2. Καλλιθέα 50-17 46

3. Δόξα Καλαμάτας 37-18 44

-. Πανιώνιος Καλαμάτας 50-25 44

5. Βλαχόπουλο 37-24 39

6. Πράσινα Πουλιά 34-27 34

7. Α.Ε. Λογγάς 42-34 30

8. Δαναός 38-54 26

9. Πατίστα 38-49 21

10. Νέδουσα 27-38 20

11. Α.Σ. Φυτειάς 29-53 19

12. Παναθηναϊκός Καλαμάτας 27-37 18

* Η Στενωσιά έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ