Σάββατο, 25 Σεπτέμβριος 2021 13:02

“ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ”: Στην Κρήτη για την πρόκριση

Γράφτηκε από τον

Για την Κρήτη πετάει σήμερα η Καλαμάτα, με την ελπίδα ότι θα επιστρέψει έχοντας στις αποσκευές το εισιτήριο της πρόκρισης για την τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η “Μαύρη Θύελλα” θα αντιμετωπίσει την Κυριακή στις 3 μ.μ. στο “Βουζουνεράκειο” την Ιεράπετρα σε νοκ - άουτ αναμέτρηση.
Κάτι που σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.
Και για τις δύο ομάδες το αυριανό είναι το πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, μιας και η Super League 2 δεν έχει ακόμα ξεκινήσει, ενώ στις δύο πρώτες φάσεις του θεσμού συμμετείχαν μόνο οι ομάδες της Γ’ εθνικής.
Πλέον στο παιχνίδι μπαίνουν και οι σύλλογοι της δεύτερης τη τάξει επαγγελματικής κατηγορίας και έτσι θα διεξαχθούν 23 συνολικά νοκ – άουτ αναμετρήσεις. Η “Μαύρη Θύελλα” έχει ως στόχο το πρωτάθλημα, αλλά δεν θα αδιαφορήσει για την πρόκριση, όπως δήλωσε στην “Ε” και ο προπονητής της Νίκος Αναστόπουλος που πήρε στην αποστολή 21 ποδοσφαιριστές.

Με 21 παίκτες η αποστολή

Η αποστολή είναι η παρακάτω: Ταϊρης, Καπούταγλης, Καραχάλιος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Τσαγκαλίδης, Μαβίνγκα, Μοζέρ, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης, Ματτέους, Σκεντεράι, Τάτος, Ασαμόα, Λουκίνας, Κόκκορης, Βάλισον, Νάνι, Μπούνας.

Αποκλείστηκε ο Μαρκόφσκι, ο οποίος θα μπει από Δευτέρα σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων, ο Ντάνι Λουπάνο ο οποίος έχει ένα πρόβλημα με το δελτίο του, ο Φελίπε ο οποίος επέστρεψε από τη Βραζιλία και ξεκίνησε προπονήσεις, ο Αντεμάι, ο Σίντνει Ματτέους και ο τερματοφύλακας Κουτς.

Από την άλλη, η Ιεράπετρα του Στάικου Βεργέτη έχει το αβαντάζ της έδρας, αλλά η καλή Καλαμάτα μπορεί να φύγει με τη νίκη.

Το ματς στην Ιεράπετρα θα σφυρίξει ο Τσαγκαράκης (Χανίων) με βοηθούς τους Αναστασάκη (Χανίων) και Δασκαλομαρκάκη (Ρεθύμνου), ενώ τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Γεωργόπουλος (Χανίων).
Αναλυτικά το πρόγραμμα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας έχει ως εξής:

Σάββατο
Εθνικός- Προοδευτική
Άρης Σούδας- Διαγόρας Ρόδου

Κυριακή
ΟΦ Ιεράπετρας- Καλαμάτα
ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου- Ολυμπιακός Βόλου
Εδεσσαϊκός- Κοζάνη
ΑΕ Λευκίμμης- Απόλλων Πόντου
Ποσειδώνας Μηχανιώνας- Λεβαδειακός
Καραϊσκάκης- Ξάνθη
Απόλλων Λάρισας- ΑΕΛ
Πιερικός- Τρίγλια (Ηρακλής Θεσσαλονίκης)
Θησέας Αγριάς- Πανσερραϊκός
ΠΟ Φήκης- Νίκη Βόλου
Παναγρινιακός- Τρίκαλα
Βέροια- Αναγέννηση Καρδίτσας
Εθνικός Σοχού- ΑΟ Υπάτου
Θεσπρωτός- Αλμωπός Αριδαίας
ΠΑΟ Ρουφ- Εργοτέλης
Νέα Αρτάκη- Κηφισιά
Επισκοπή- Καλλιθέα
Γιούχτας- Άγιος Νικόλαος
Ηλιούπολη- Αστέρας Βλαχιώτη
Διαγόρας Βραχνέικων- Παναχαϊκή

Τετάρτη 29/9
Αιγάλεω – Χανιά
* Ολα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 4 μ.μ, εκτός από το ΟΦ Ιεράπετρας – Καλαμάτα (3 μ.μ.)

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ