Παναγιώτης Πρεζεράκος

Στην προετοιμασία της Εθνικής Κ16 θα συμμετάσχει ο 15χρονος αθλητής της Καλαμάτας ‘80 Κωνσταντίνος Θεοδώρου.

Την ήττα με 1-0 γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου η Καλαμάτα στο φιλικό που έδωσε με τη δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας.

Στο πρόσωπο του Ακη Χατζηαντωνίου φαίνεται πως έχει βρει η Καλαμάτα ‘80 τον προπονητή που θα την καθοδηγήσει τη νέα αγωνιστική περίοδο 2024-2025.

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι αθλήτριες του και στα δύο παιχνίδια ο Μεσσηνιακός δεν κατάφερε να προκριθεί στη τελική φάση του πρωταθλήματος Κορασίδων Κ18 της ΕΣΠΕΠ.

Ο Α.Ο. Ακρίτας αναδείχθηκε νικητής στη διαδικασία του τάι μπρέικ κερδίζοντας τον Απόλλων Καλαμάτας 2 σε ματς της 4ης αγωνιστικής στον 4ο υποόμιλο του Δ’ ομίλου του πρωταθλήματος Παγκορασίδων Κ16 της ΕΣΠΕΠ.

Δεύτερη σερί νίκη για την Καλαμάτα ‘80 που κέρδισε εκτός έδρας την Α.Ε. Φάριδος με 3-0 σετ.

Ηττα εκτός έδρας για τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων την Κυριακή στη Μεγαλόπολη με 3-0 σετ από τον Γ.Σ.Μ. Λύκαια.

Ο Απόλλων Καλαμάτας και ο Μεσσηνιακός μετά τις νίκες τους στα διπλά παιχνίδια με τον Α.Ο. Ακρίτα και τον Σπαρτιατικό αντίστοιχα, που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο, πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος κορασίδων Κ18 της ΕΣΠΕΠ.

Εντός έδρας ήττα για την Κ19 της Καλαμάτα, η οποία έχασε 2-1 με ανατροπή στο σκορ, από την αντίστοιχη ομάδα του Τηλυκράτη την Κυριακή το απόγευμα στο Αθλητικό κέντρο της ΕΠΣΜ, στον Κορδία.

“Κάτοικος” Pre League θα είναι ο Απόλλων Καλαμάτας και την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο 2024-2025.