Παναγιώτης Πρεζεράκος

Δεύτερη σερί νίκη για την Καλαμάτα ‘80 που κέρδισε εκτός έδρας την Α.Ε. Φάριδος με 3-0 σετ.

Ηττα εκτός έδρας για τον Γ.Σ. Γαργαλιάνων την Κυριακή στη Μεγαλόπολη με 3-0 σετ από τον Γ.Σ.Μ. Λύκαια.

Ο Απόλλων Καλαμάτας και ο Μεσσηνιακός μετά τις νίκες τους στα διπλά παιχνίδια με τον Α.Ο. Ακρίτα και τον Σπαρτιατικό αντίστοιχα, που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο, πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του πρωταθλήματος κορασίδων Κ18 της ΕΣΠΕΠ.

Εντός έδρας ήττα για την Κ19 της Καλαμάτα, η οποία έχασε 2-1 με ανατροπή στο σκορ, από την αντίστοιχη ομάδα του Τηλυκράτη την Κυριακή το απόγευμα στο Αθλητικό κέντρο της ΕΠΣΜ, στον Κορδία.

“Κάτοικος” Pre League θα είναι ο Απόλλων Καλαμάτας και την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο 2024-2025.

Ο Μεσσηνιακός κέρδισε με 3-0 σετ τον Απόλλωνα Καλαμάτας 2, παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια στον 3ο υποόμιλο, του Δ’ ομίλου του πρωταθλήματος κορασίδων Κ18 της ΕΣΠΕΠ.

Ο Α.Ο. Ακρίτας με τον Απόλλωνα Καλαμάτας και ο Μεσσηνιακός με τον Σπαρτιατικό είναι τα δύο ζευγάρια, που προέκυψαν από την κλήρωση που έγινε την Τρίτη το απόγευμα στα γραφεία της ΕΣΠΕΠ και θα διεκδικήσουν την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος βόλεϊ Κορασίδων Κ18.

Με εντός έδρας νίκη ξεκίνησε η Καλαμάτα ‘80 τους αγώνες της στο φετινό πρωτάθλημα παμπαίδων της ΕΣΠΕΠ, καθώς κέρδισε την Κυριακή στο Κλειστό Γυμναστήριο τον Σπαρτιατικό με 3-0 σετ.

Με αξιοπρεπή εμφάνιση ο Μεσσηνιακός αποχαιρέτισε τη φετινή αγωνιστική περίοδο στο πρωτάθλημα γυναικών της ΕΣΠΕΠ, γνωρίζοντας την ήττα εκτός έδρας με 3-0 σετ από την φιλόδοξη Παναχαϊκή.

Την ήττα γνώρισε η ομάδα Κ19 της Καλαμάτας το Σάββατο από την Ηλιούπολη με 2-1 σε αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής, στο Γ’ όμιλο του πρωταθλήματος της Super League 2 Κ19.