Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024 12:47

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Πρωταθλητής Ελλάδας για τρίτη σερί χρονιά ο Λαζαρίδης!

Πρωταθλητής Ελλάδος στο τένις με αμαξίδιο αναδείχθηκε για τρίτη σερί χρονιά ο Γιώργος Λαζαρίδης!

Ο καλαματιανός αθλητής συμμετείχε το περασμένο Σαββατοκύριακο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα τένις με αμαξίδιο, που διοργάνωσε στη Χερσόνησο η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με αναπηρίες και κατέκτησε την πρώτη θέση τόσο στο μονό όσο και στο διπλό για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Οι αγώνες έγιναν στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου “Lytos beach Hotel”, υπό το βλέμμα της προέδρου της Ομοσπονδίας ΑμεΑ, Ιωάννας Καρυοφύλλη. Στον προημιτελικό ο Λαζαρίδης νίκησε με 2-0 σετ (6-0, 6-0), τον Μπάμπη (Ηφαιστο Πατρών), στον ημιτελικό επικράτησε επίσης με 2-0 σετ (6-0, 6-0) του
Γαστεράτου (Παναθηναϊκός) και στον τελικό βγήκε νικητής με τον Σταμάτη (Ηφαιστο Πατρών.) με 2-0 σετ (6-1, 6-0). Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Αντώνης Στεφανούρης (Διαφοροζώ), που νίκησε τον Νίκο Γαστεράτο (Παναθηναϊκός) με 6-0, 6-1 στον μικρό τελικό. Στο διπλό ο Γιώργος Λαζαρίδης (Διαφοροζώ) με τον Κωνσταντίνο Διαλεκτόπουλο (Διαφοροζώ) κατέκτησαν τον τίτλο πετυχαίνοντας 4 νίκες, με τους Εμμανουήλ Χαλούλο και Στεφανούρη (Διαφοροζώ) στη 2η θέση και στην 3η θέση το ζευγάρι των Αστέρη Γιαννούδη και Στέφανου Μπάμπη (Ηφαιστος Πάτρας). Συνολικά ο Αθλητικός Σύλλογος ΑμεΑ Καλαμάτας ΔΙΑΦΟΡΟΖΩ θριάμβευσε μιας και κατέκτησε τους τίτλους τόσο στα μονά όσο και στα διπλά, σε μια πολύ επιτυχημένη διοργάνωση.