Πέμπτη, 01 Ιουνίου 2017 17:28

ΛΕΣΧΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Σημαντικές επιτυχίες στον 3ο αγώνα Scramble

Με έξι αθλητές σε S1, S2, SB και στην SExpert κατηγορία συμμετείχε η Λέσχη Μοτοσυκλετιστών Καλαμάτας στον τρίτο αγώνα Scramble του πρωταθλήματος Νοτίου Ελλάδος 2017 πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή στη Σελλασία Λακωνίας από το Αθλητικό Σωματείο Α.Μ.Ο.Σ.

Ο αγώνας έγινε σε μια διαδρομή με ανάποδη φορά σε σχέση με πέρυσι όπου με το καιρό σύμμαχο οι 60 συμμετέχοντες αναβάτες χάρισαν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους.

Στον 45λεπτο αγώνα της SB υπήρξε ένα απρόοπτο καθώς μηδενίστηκε ο Γρηγόρης- Αλέξης Καρίμαλης της ΜΟ.ΣΥ.Σ. και χάνει όλο το πρωτάθλημα λόγω αντικανονικής συμμετοχής. Ο Ανδρέας Θεοδώρου της ΛΕΜΟΚΑ τερμάτισε δεύτερος όμως πλέον είναι το μεγάλο φαβορί στην S1 (δίχρονες από 100κε έως 150κε και τετράχρονες έως 250κε) για την φετινή χρονιά με δύο μόλις αγώνες να απομένουν για το φινάλε.

Στην ίδια κατηγορία, στην 4η θέση τερμάτισε ο Μιχάλης Κατζιλιέρης ο οποίος σημείωσε χρόνο: 1:50:24.040 και πλέον είναι τρίτος στην βαθμολογία!

Στην Κατηγορία S2 έγιναν δυνατές κόντρες. Επικράτησε ο Ραπατσουλέας σε 1:53:11.066, αφήνοντας δεύτερο τον Αθανάσιο Μούγιο της ΛΕΜΟΚΑ με διαφορά μόλις 00:24.145 και χρόνο 1:53:35.211. Τρίτος τερμάτισε ο Νίκος Φλώρος με 1:48:07.981. Τέταρτος αντίκρισε τη καρό σημαία ο Γιώργος Σπύρης επίσης αθλητής της ΛΕΜΟΚΑ, ο οποίος έτρεξε την κούρσα σε 1:50:39.614.

Ο Χρήστος Αντωνόπουλος στην ίδια κατηγορία τερμάτισε 7ος. Ο χρόνος του ήταν 1:51:52.581.

Ένας ακόμη αθλητής της ΛΕΜΟΚΑ έτρεξε στον αγώνα της Λακωνίας και συγκεκριμένα στην κατηγορία SExpert. Ο Παναγιώτης Γιαννούκλας μετά από ένα χρόνο αγωνιστικής απραξίας με Honda CRF 450 τερμάτισε τρίτος στην κατηγορία με χρόνο 1:52:55.416.

Η 4η μάχη του πρωταθλήματος Scramble Νοτίου Ελλάδος είναι προγραμματισμένη να γίνει στην Καλαμάτα την 1η Οκτωβρίου και συγκεκριμένα στον Ταΰγετο, σε νέα τοποθεσία σε μια πανέμορφη δασική διαδρομή, με διοργανώτρια την ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ.