Σάββατο, 17 Οκτώβριος 2015 09:56

ΜΠΑΣΚΕΤ: Εγιναν οι κληρώσεις της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ - το πρόγραμμα σε Α', Β' τοπική και γυναίκες

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Σε μια ωραία εκδήλωση στην αίθουσα εκδηλώσεων 186 του Πολιτιστικού Συλλόγου Γαργαλιάνων πραγματοποιήθηκαν χθες οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων της Α', Β' τοπικής και της κατηγορίας των γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.


Το παρών έδωσε μάλιστα και ο πρόεδρος της ΕΟΚ και επίτιμος πρόεδρος της Fiba Europe Γιώργος Βασιλακόπουλος, ο οποίος μάλιστα στην ομιλία του ανέπτυξε το θέμα "Η σημερινή αθλητική πραγματικότητα".
Παρών ήταν και ο αθλητικός διευθυντής των Εθνικών ομάδων Κώστας Κώτσης η ομιλία του οποίου είχε θέμα "Ο ρόλος του αθλητικού σωματείου στη σύγχρονη καλαθοσφαίριση", όπως φυσικά και ο πρόεδρος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Γιάννης Κουτραφούρης.
Τιμήθηκαν οι Γιώργος Βασιλακόπουλος, Κώστας Κότσης, Γιάννης Καλκαβούρας, Γιάννης Βέργης, Μιλτιάδης Σκιαδάς, Άγγελος Δούκας, Παναγιώτης Αργύρης, Γιώργος Γουρδούβελης και τα σωματεία Αρκαδικός, (άνοδος στην Α1), Σπαρτιατικός (άνοδος στην Γ' εθνική), ΑΠΣ Άρις Καλαμάτας (άνοδος στην Α2 γυναικών).
Επίσης, οι ομάδες που πήραν την πρώτη θέση στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ πέρυσι και είναι Σπαρτιατικός (Α' ανδρών), Απόλλων Τρίπολης (Β' ανδρών), Πελασγός (Γ' ανδρών), Άρις Καλαμάτας (γυναικών), Πελασγός (κορασίδων), Πελασγός (νεανίδων), Άτλας Καλαμάτας (παίδων), Άτλας Καλαμάτας (εφήβων), Αρκαδικός (τουρνουά μίνι μπάσκετ).
Απονομές τιμητικών διακρίσεων έγιναν στους παρακάτω παίκτες που διακρίθηκαν πέρυσι.
Για την Α' τοπική:
1ος σκόρερ: Σωτήρης Παπαδάκος (Γύθειο)
1ος στα τρίποντα: Γιάννης Τσιμπούρης (ΓΣ Μεσσήνης)
Πολυτιμότερος παίκτης: Γιώργος Κατσαρής (Σπαρτιατικός)
Καλύτερος προπονητής: Αργύρης Τσώνης (Σπαρτιατικός)
Καλύτερη πεντάδα: Μιχάλης Μπακογιάννης (ΓΣ Μεσσήνης), Γιώργος Κατσαρής (Σπαρτιατικός), Λεωνίδας Τριανταφυλλόπουλος (Καλαμάτα '80), Γιώργος Μπάκας (Καλαμάτα '80), Γιάννης Σταθάκος (Σπαρτιατικός).
Για την Β' τοπική:
1ος σκόρερ Α' ομίλου: Μάριος Τσαγκάνης (ΓΣ Γαργαλιάνων)
Πολυτιμότερος παίκτης Α' ομίλου: Γρηγόρης Καψιμάλης (ΓΣ Γαργαλιάνων)
1ος σκόρερ Β' ομίλου: Ευθύμιος Καρνέζης (Απόλλων Τρίπολης)
Πολυτιμότερος παίκτης Β' ομίλου: Ευθύμιος Καρνέζης (Απόλλων Τρίπολης)
Για την Γ' τοπική:
1ος σκόρερ Α' ομίλου: Κώστας Παυλόπουλος (Θύελλα Παραλίας)
Πολυτιμότερος παίκτης Α' ομίλου: Παναγιώτης Μπομπόλης (ΑΠΣ Πρωτέας)
1ος σκόρερ Β ομίλου: Κώστας Ρετσίνας (Λύκοι Σπάρτης)
Πολυτιμότερος παίκτης Β' ομίλου: Πέτρος Αλεξάκης (Πελασγός)
Για το πρωτάθλημα γυναικών
1η σκόρερ: Αγλαΐα Μπαρουξή (ΣΔΥ Τρίπολης)
Πολυτιμότερη παίκτρια: Μαρία Μπακετέα (ΑΠΣ Άρις Καλαμάτας).
Την εκδήλωση διοργάνωσαν με επιτυχία η ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, ο Δήμος Τριφυλίας και ο ΓΣ Γαργαλιάνων.
Όσον αφορά τις κληρώσεις για την νέα χρονιά, να θυμίσουμε ότι στην Α' τοπική η Καλαμάτα (ΣΚ Καλαμάτας το πλήρες όνομα) είναι ο πρώην Παναθηναϊκός Καλαμάτας. Η αλλαγή της ονομασίας αναμένεται να εγκριθεί και τυπικά τις επόμενες μέρες.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1η αγωνιστική
Ακάδημος - ΓΣ Γαργαλιάνων
Καλαμάτα - ΝΟ Πύλου
Απόλλων Τρίπολης - ΑΕ Σπάρτης
ΓΣ Μεσσήνης - ΣΔΥ Τρίπολης
Ευκλής - Άτλας
Γύθειο - Καλαμάτα '80

2η αγωνιστική
ΝΟ Πύλου - Ακάδημος
ΑΕ Σπάρτης - Καλαμάτα
ΣΔΥ Τρίπολης - Απόλλων Τρίπολης
Άτλας - ΓΣ Μεσσήνης
Καλαμάτα '80 - Ευκλής
ΓΣ Γαργαλιάνων - Γύθειο

3η αγωνιστική
Ακάδημος - ΑΕ Σπάρτης
Καλαμάτα - ΣΔΥ Τρίπολης
Απόλλων Τρίπολης - Άτλας
ΓΣ Μεσσήνης - Καλαμάτα '80
Ευκλής - Γύθειο
ΓΣ Γαργαλιάνων - ΝΟ Πύλου

4η αγωνιστική
ΣΔΥ Τρίπολης - Ακάδημος
Άτλας - Καλαμάτα
Καλαμάτα '80 - Απόλλων Τρίπολης
Γύθειο - ΓΣ Μεσσήνης
Ευκλής - ΓΣ Γαργαλιάνων
ΑΕ Σπάρτης - ΝΟ Πύλου

5η αγωνιστική
Ακάδημος - Άτλας
Καλαμάτα - Καλαμάτα '80
Απόλλων Τρίπολης - Γύθειο
ΓΣ Μεσσήνης - Ευκλής
ΓΣ Γαργαλιάνων - ΑΕ Σπάρτης
ΝΟ Πύλου - ΣΔΥ Τρίπολης


6η αγωνιστική
Καλαμάτα '80 - Ακάδημος
Γύθειο - Καλαμάτα
Ευκλής - Απόλλων Τρίπολης
ΓΣ Μεσσήνης - ΓΣ Γαργαλιάνων
Άτλας - ΝΟ Πύλου
ΣΔΥ Τρίπολης - ΑΕ Σπάρτης

7η αγωνιστική
Ακάδημος - Γύθειο
Καλαμάτα - Ευκλής
Απόλλων Τρίπολης - ΓΣ Μεσσήνης
ΓΣ Γαργαλιάνων - ΣΔΥ Τρίπολης
ΝΟ Πύλου - Καλαμάτα '80
ΑΕ Σπάρτης - Άτλας

8η αγωνιστική
Ευκλής - Ακάδημος
ΓΣ Μεσσήνης - Καλαμάτα
Απόλλων Τρίπολης - ΓΣ Γαργαλιάνων
Γύθειο - ΝΟ Πύλου
Καλαμάτα '80 - ΑΕ Σπάρτης
Άτλας - ΣΔΥ Τρίπολης

9η αγωνιστική
Ακάδημος - ΓΣ Μεσσήνης
Καλαμάτα - Απόλλων Τρίπολης
ΓΣ Γαργαλιάνων - Άτλας
ΝΟ Πύλου - Ευκλής
ΑΕ Σπάρτης - Γύθειο
ΣΔΥ Τρίπολης - Καλαμάτα '80

10η αγωνιστική
Απόλλων Τρίπολης - Ακάδημος
Καλαμάτα - ΓΣ Γαργαλιάνων
ΓΣ Μεσσήνης - ΝΟ Πύλου
Ευκλής - ΑΕ Σπάρτης
Γύθειο - ΣΔΥ Τρίπολης
Καλαμάτα '80 - Άτλας


11η αγωνιστική
Ακάδημος - Καλαμάτα
ΓΣ Γαργαλιάνων - Καλαμάτα '80
ΝΟ Πύλου - Απόλλων Τρίπολης
ΑΕ Σπάρτης - ΓΣ Μεσσήνης
ΣΔΥ Τρίπολης - Ευκλής
Άτλας - Γύθειο


Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - 1ος ΟΜΙΛΟΣ


1η αγωνιστική
Δίων Κυπαρισσίας - ΠΑΟΚ Καλαμάτας
Πολύβιος - Πήγασος
Αναγέννηση - Πελασγός
Θουρία - Εθνικός Μελιγαλά


2η αγωνιστική
Πήγασος - Δίων Κυπαρισσίας
Πελασγός - Πολύβιος
Εθνικός Μελιγαλά - Αναγέννηση
Θουρία - ΠΑΟΚ Καλαμάτας

3η αγωνιστική
Δίων Κυπαρισσίας - Πελασγός
Πολύβιος - Εθνικός Μελιγαλά
Αναγέννηση - Θουρία
ΠΑΟΚ Καλαμάτας - Πήγασος


4η αγωνιστική
Εθνικός Μελιγαλά - Δίων Κυπαρισσίας
Θουρία - Πολύβιος
Αναγέννηση - ΠΑΟΚ Καλαμάτας
Πελασγός - Πήγασος

5η αγωνιστική
Δίων Κυπαρισσίας - Θουρία
Πολύβιος - Αναγέννηση
ΠΑΟΚ Καλαμάτας - Πελασγός
Πήγασος - Εθνικός Μελιγαλά

6η αγωνιστική
Αναγέννηση - Δίων Κυπαρισσίας
Πολύβιος - ΠΑΟΚ Καλαμάτας
Θουρία - Πήγασος
Εθνικός Μελιγαλά - Πελασγός

7η αγωνιστική
Δίων Κυπαρισσίας - Πολύβιος
ΠΑΟΚ Καλαμάτας - Εθνικός Μελιγαλά
Πήγασος - Αναγέννηση
Πελασγός - Θουρία




Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ - 2ος ΟΜΙΛΟΣ



1η αγωνιστική
ΑΣ Πάνας - Αστέρας Βλαχιώτη
Ολυμπιάδα Δαφνίου - Κάστρο Μομενβασιάς
ΑΠΟΕΛ Μολάων - Φιλαθλητικός
Άρης Σκάλας - Λακωνικός Κρόνος


2η αγωνιστική
Κάστρο Μομενβασιάς - ΑΣ Πάνας
Φιλαθλητικός - Ολυμπιάδα Δαφνίου
Λακωνικός Κρόνος - ΑΠΟΕΛ Μολάων
Άρης Σκάλας - Αστέρας Βλαχιώτη

3η αγωνιστική
ΑΣ Πάνας - Φιλαθλητικός
Ολυμπιάδα Δαφνίου - Λακωνικός Κρόνος
ΑΠΟΕΛ Μολάων - Άρης Σκάλας
Αστέρας Βλαχιώτη - Κάστρο Μομενβασιάς

4η αγωνιστική
Λακωνικός Κρόνος - ΑΣ Πάνας
Άρης Σκάλας - Ολυμπιάδα Δαφνίου
ΑΠΟΕΛ Μολάων - Αστέρας Βλαχιώτη
Φιλαθλητικός - Κάστρο Μομενβασιάς

5η αγωνιστική
ΑΣ Πάνας - Άρης Σκάλας
Ολυμπιάδα Δαφνίου - ΑΠΟΕΛ Μολάων
Αστέρας Βλαχιώτη - Φιλαθλητικός
Κάστρο Μομενβασιάς - Λακωνικός Κρόνος

6η αγωνιστική
ΑΠΟΕΛ Μολάων - ΑΣ Πάνας
Ολυμπιάδα Δαφνίου - Αστέρας Βλαχιώτη
Άρης Σκάλας - Κάστρο Μομενβασιάς
Λακωνικός Κρόνος - Φιλαθλητικός

7η αγωνιστική
ΑΣ Πάνας - Ολυμπιάδα Δαφνίου
Αστέρας Βλαχιώτη - Λακωνικός Κρόνος
Κάστρο Μομενβασιάς - ΑΠΟΕΛ Μολάων
Φιλαθλητικός - Άρης Σκάλας



ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η αγωνιστική
ΑΟ Κροκεών - Πελασγός
ΣΔΥ Τρίπολης - Βατικιώτης
Καλαμάτα '80 - Ακάδημος
Αρκαδικός - Άμιλλα


2η αγωνιστική
Βατικιώτης - ΑΟ Κροκεών
Ακάδημος - ΣΔΥ Τρίπολης
Άμιλλα - Καλαμάτα '80
Αρκαδικός - Πελασγός

3η αγωνιστική
ΑΟ Κροκεών - Ακάδημος
ΣΔΥ Τρίπολης - Άμιλλα
Καλαμάτα '80 - Αρκαδικός
Πελασγός - Βατικιώτης

4η αγωνιστική
Άμιλλα - ΑΟ Κροκεών
Αρκαδικός - ΣΔΥ Τρίπολης
Καλαμάτα '80 - Πελασγός
Ακάδημος - Βατικιώτης

5η αγωνιστική
ΑΟ Κροκεών - Αρκαδικός
ΣΔΥ Τρίπολης - Καλαμάτα '80
Πελασγός - Ακάδημος
Βατικιώτης - Άμιλλα

6η αγωνιστική
Καλαμάτα '80 - ΑΟ Κροκεών
ΣΔΥ Τρίπολης - Πελασγός
Αρκαδικός - Βατικιώτης
Άμιλλα - Ακάδημος

7η αγωνιστική
ΑΟ Κροκεών - ΣΔΥ Τρίπολης
Πελασγός - Άμιλλα
Βατικιώτης - Καλαμάτα '80
Ακάδημος - Αρκαδικός







  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ