Πέμπτη, 12 Μάιος 2016 00:49

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 56-50: «Αυτοκρατορική» ισοφάριση και η πρόκριση σε... τελικό!

Στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι του ΟΑΚΑ το ερχόμενο Σάββατο θα κριθεί η δεύτερη ομάδα που θα προκριθεί στους τελικούς της Basket League καθώς ο Άρης νίκησε (56-50) για δεύτερη διαδοχική φορά τον Παναθηναϊκό και ισοφάρισε σε 2-2.

Σε ένα κακό από άποψης ρυθμούς και θεάματος παιχνίδι ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και στο φινάλε ήταν πιο εύστοχος κόντρα σε έναν Παναθηναϊκό που παρατάχθηκε, εκτός των άλλων, δίχως τους Γκιστ, Χέινς και Φελντέιν.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με συνολικά 82 άστοχα σουτ (22/64 ο Άρης και 17/57 ο Παναθηναϊκός)!

Οι δύο ομάδες μπήκαν δίχως ρυθμό στο παιχνίδι, προσπαθώντας ουσιαστικά να διαχειριστούν τις πολλές απουσίες που είχαν. Ωστόσο Παναθηναϊκός βγάζοντας περισσότερη ενέργεια στην άμυνα κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή στο σκορ κρατώντας πολύ χαμηλά τους γηπεδούχους. Στα μέσα της δεύτερης περιόδους μάλιστα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (16-29 στο 19' η μέγιστη τιμή) πηγαίνοντας με +10 στα αποδυτήρια.

Η πολύ άσχημη εικόνα του Άρη βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος με τους «κίτρινους» να καλύπτουν αυτή τη διαφορά μέσα σε ένα τετράλεπτο (31-31 στο 24΄) ενώ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Παναθηναϊκού και την έλλειψη λύσεων προσπέρασαν στο σκορ. Είναι δε χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Πρίφτη σημείωσαν σε μία περίοδο όσους πόντους (19) είχαν στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Άρης συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να έχει πολύ χαμηλά ποσοστά αλλά και πολλά λάθη ειδικά στις συνεργασίες. Κάπως έτσι στο 33' ο Άρης προηγήθηκε με +8 (45-37). Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με τον Γουίλιαμς να βρίσκει ρυθμό μέσα σε ένα τετράλεπτο έβαλε και πάλι «φωτιά» στο ματς καθώς ένα σερί 11-0 έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 48-45.

Η αντίδραση του Άρη ήταν σωστή με τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 51-48.

Τα άστοχα τρίποντα, στο φινάλε, από την πλευρά του Παναθηναϊκού αλλά και η ευστοχία των παικτών του Άρη από τις βολές διαμόρφωσαν το τελικό 56-50.

Το μικρό ροτέισον που είχαν οι δύο προπονητές, λόγω της έλλειψης λύσεων, έφερε την κούραση που αντικατοπτρίζεται στα ποσοστά των παικτών. Ο Άρης τελείωσε με 22/64 σουτ (14/34δ., 8/30τρ.) ωστόσο κατάφερε να περιορίσει τα λάθη κάνοντας μόλις 10. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός είχε 17 λάθη ενώ οι παίκτες του σούταραν με 17/57 σουτ (10/29δ., 7/28τρ.). Οι «πράσινοι» τελείωσαν με πέντε παραπάνω ριμπάουντ ωστόσο στο πρώτο μέρος είχαν διπλάσια ενώ πήραν μόλις 18 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό».

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 19-29, 38-34, 56-50

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 10 (14ριμπ.), Ουότερς 12 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 16 (3), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Φλιώνης 6 (2), Κοέν 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Διαμαντίδης 9 (3), Καλάθης 3 (1/11 σουτ), Γουίλιαμς 19 (2), Χάντερ (11ριμπ.), Μποχωρίδης, Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 8, Παππάς 1.

Πηγή: sentragoal.gr