Σάββατο, 14 Μάιος 2016 21:42

Οι Δρομείς σε επεισοδιακό ματς νίκησαν 70-65 την Καλαμάτα B.C. - την Τετάρτη θα κριθεί ο τίτλος

Οι Δρομείς επικράτησαν πριν λίγο στην Τρίπολη της Καλαμάτα B.C. με 70-65 και έτσι ο τίτλος της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και η άνοδος στην Γ' εθνική θα κριθούν την Τετάρτη, στον τελευταίο τελικό που θα γίνει στις 7 μ.μ. στην Τέντα.

Η Καλαμάτα δεν παρουσίασε το καλό πρόσωπο του προηγούμενου αγώνα της Τετάρτης και έχοντσς αρκετά προβλήματα στην άμυνα γνώρισε την ήττα που δίνει παράταση στην υπόθεση τίτλος. Το ματς ήταν επεισοδιακό προς το τέλος. Στα 38'' πριν το φινάλε ενώ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 64-58 υπήρξε έντονος διαπληκτισμός μεταξύ παικτών αλλά και ανθρώπων των πάγκων των δύο ομάδων. Στην συνέχεια έπεσαν και κάποια μπουκάλια στο γήπεδο. Ετσι το ματς διεκόπη και συνεχίστηκε μετά από 35-40 λεπτά (ενώ είχε έρθει και η αστυνομία), αφού πρώτα οι 25-30 φίλοι της Καλαμάτας υποχρεώθηκαν να βγουν εκτός γηπέδου.