Πέμπτη, 19 Μάιος 2016 23:08

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 81-83: Βήμα τίτλου με «άλωση» του ΣΕΦ!

Break με το... καλημέρα! Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 83-81 τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ και άλλαξε από την αρχή τα δεδομένα στη μάχη του τίτλου καθώς πλέον έκανε δικό του το πλεονέκτημα της έδρας παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στη σειρά με φόντο τα σκήπτρα στην Ελλάδα.

Σε έναν από τους καλύτερους αγώνες σε σειρά τελικών, ο Ολυμπιακός κατάφερε στο δεύτερο μέρος να επιστρέψει από τις διψήφιες διαφορές που έχανε, όμως στο φινάλε ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερες λύσεις ενώ στην τελευταία φάση η άμυνα του πάνω στον Παπανικολάου δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να κάνει ουσιαστικά επίθεση, παρότι είχε περίπου 10 δεύτερα στη διάθεσή του.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν στο παιχνίδι εξαιρετικά διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι. Απέφυγαν τα λάθη (μόλις στην πρώτη περίοδο και 4 στο ημίχρονο) ήλεγξαν το ρυθμό στην επίθεσή τους και παράλληλα δεν επέτρεψαν σε αυτή του Ολυμπιακού να βρει το δικό της. Παράλληλα είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και κάπως έτσι κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα ενώ στο 12' ήταν μπροστά με +12 (19-31).

Από την άλλη ο Ολυμπιακός που προσπαθούσε να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι είχε τον Γιώργο Πρίντεζη συνδεδεμένο με το καλάθι αλλά δεν είχε βοήθεια από τους συμοπάικτες του. Μόλις στην... εξίσωση μπήκαν και οι Σπανούλης, Παπαπέτρου και Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός -τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 11-2- ξαναμπήκε στο παιχνίδι (30-33) ενώ στο 18' κατάφερε να το φέρει στα ίσια (37-37). Η «πράσινη» απάντηση όμως ήταν άμεση, με τον Νίκο Παππά να σημειώνει έξι πόντους και να βάζει και πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό που πήγε στα αποδυτήρια με +6.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδο υψηλό ρυθμό και στο δεύτερο μέρος με τον Ολυμπιακό πλέον να έχει μπει πιο υποψιασμένος στο παιχνίδι και να βρίσκει λύσεις με τους περιφερειακούς του. μετά από έξι λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 56-55 παίρνοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά από 24 λεπτά αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν πλέον ξεκάθαρο πως θα πάει στις λεπτομέρειες και μία από αυτές ήταν το τρίποντο που σημείωσε ο Αντώνης Φώτσης στα 38,4'' για το φινάλε, καθώς 1'' πριν λήξει η επίθεση έκανε το σκορ 76-80. Ο Λοτζέσκι απάντησε στα 22'' (79-80) ενώ Παππάς και Σπανούλης ήταν εύστοχοι στις βολές.

Στα 10'' ο Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε 1/2 και ο Παπανικολάου που πήρε το ριμπάουντ κατέβασε την μπάλα με την άμυνα του παναθηναϊκού να στήνεται άμεσα. Μπροστά του βρήκε τον Καλάθη που με τη βοήθεια του Γκιστ τον εγκλώβισαν με αποτέλεσμα απλώς να... πετάξει την μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα μετά από 2 χρόνια (29 ματς) και πλέον αν εκμεταλλευτεί την έδρα του μπορεί να επιστρέψει στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-47, 62-61, 81-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (15/18β., 21/30δ., 8/26τρ., 19-6ριμπ., 9λ., 17ασ., 6κλ., 2μπλ. - Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 15 (2), Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης, Παπανικολάου 4, Παπαπέτρου 9 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 3, Αγραβάνης, Ουόρικ, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (8/14β., 21/32δ., 11/26τρ., 21-9ριμπ., 13λ., 29ασ., 7κλ., 2μπλ. - Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 13 (3), Ραντούλιτσα 4, Φελντέιν 15 (4), Καλάθης 16 (2), Παππάς 10 (1), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5, Χέινς.

Πηγή: sentragoal.gr