Παρασκευή, 08 Ιούλιος 2016 19:35

Εκτός Ολυμπιακών Αγώνων η Εθνική ομάδα, έχασε 66-61 από την Κροατία

Απούσα από Ολυμπιακούς Αγώνες, για δεύτερη διαδοχική φορά, θα είναι η εθνική ανδρών. Αν και επέστρεψαν από το -24 (13-37), οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη ηττήθηκαν με 66-61 από την Κροατία, στον ημιτελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά στο Τορίνο και επιστρέφουν Ελλάδα.

Οι Κροάτες θα διεκδικήσουν αύριο (9/7, 22:00) απέναντι στο νικητή του άλλου ημιτελικού, Ιταλία-Μεξικό, τη νίκη και το εισιτήριο για Ρίο ντε Τζανέιρο. Πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ο Στράτος Περπέρογλου με 13 πόντους, ενώ στους 9 έμεινε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Με 20 πόντους ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν ο κορυφαίος της Κροατίας.

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 34-44, 49-52, 61-66

Στο... καναβάτσο βρέθηκε νωρίς η εθνική πληρώνοντας την εμμονή τους έξω από τη γραμμή του τριπόντου (1/5 τρίποντα). Την ίδια ώρα οι Κροάτες με τους Σιμόν, Μπογκντάνοβιτς και Μπιλάν απάντησαν με 5/5 εντός πεδιάς ξεφεύγοντας με 3-10. Αιφνιδιασμένοι οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη αποτύγχαναν στην τελική προσπάθεια, με τον Σιμόν να διαμορφώνει με νέο δικό του τρίποντο το 3-20 (-17). Ο Κατσικάρης έριξε τον Παπαπέτρου στη θέση του Αγραβάνη και τον Θανάση Αντετοκούνμπο στη θέση του αδελφού του Γιάννη. Ο Παπαπέτρου που σήμερα αναδείχτηκε καλύτερος νέος παίκτης της σεζόν στην Α1 απάντησε με 2 διαδοχικά εύστοχα τρίποντα, 9-22. Η αντίδραση, όμως δεν είχε συνέχεια, με τους διεθνείς εγκλωβισμένους στην κλειστή άμυνα των παικτών του Πέτροβιτς. Με αλλαγές στα σκριν, οι Κροάτες αναχαίτιζαν κάθε επιθετική προσπάθεια των Ελλήνων που δεν κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες της αντιπάλου, για το 13-31 (-8), στο 10ο λεπτό. Με το 3ο τρίποντο του Σιμόν και την εθνική να κάνει 5 φάουλ στο πρώτο δίλεπτο της 2ης περιόδου, οι Κροάτες εκτόξευσαν τη διαφορά στους +24, 13-37. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Κουφός με προσωπικές ενέργειες νίκησαν τους αντίπαλους ψηλούς, ο Αγραβάνης ευστόχησε έξω από τα 6.75 και η εθνική μείωσε σε 22-39. Οι διεθνείς έπαιξαν πιεστικά με το σώμα στην άμυνα μέχρι το ημίχρονο, 24-41, αυτό οδήγησε σε άστοχα μακρινά σουτ τους Κροάτες και η εθνική μείωσε στους 11, 30-41 (τρίποντο Περπέρογλου) και αμέσως μετά στους 10, 32-42, με δίποντο του Περπέρογλου. Με ωραία κίνηση χουκ, ο Κουφός διαμόρφωσε το 34-42 (-8), επιμέρους σκορ 21-5 για την «επίσημη αγαπημένη» από το 13-37. Ο Πλάνινιτς έδωσε και πάλι διψήφιο νούμερο στην τιμή της διαφοράς, 34-44. Ακολούθησε λάθος πάσα του Παπαπέτρου και άστοχο λέι απ του Γιάννη Αντετοκούνμπο παρά την καλή άμυνα των διεθνών στην τελευταία επίθεση της Κροατίας.

Η εθνική είχε πλέον την ψυχολογία, έβγαλε ενέργεια και αποφασιστικότητα, ενώ εκτελούσε με ταχύτητα στην επίθεση. Σε συνδυασμό με την πίεση στην άμυνα, η Ελλάδα μείωσε στον πόντο, 45-46, με τρίποντο του Μπορούση, ενώ προσπέρασε με 2/2 βολές του Περπέρογλου, 47-46 (34-9 σε 14 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα) μετά από φάουλ του Μπογκντάνοβιτς. Ο τελευταίος ήταν άστοχος σε αλεπάλληλες προσπάθειες (σημείωσε 4 πόντους στην 3η περίοδο και έφτασε τους 15). Η τεχνική ποινή στο Σιμόν (είχε προηγηθεί και στον Ομοσπονδιακό Ατσο Πέτροβιτς στο 27-41) έδωσε την ευκαιρία στον φόργουορντ της Μπαρτσελόνα να γράψει το +2, 48-46. Όμως, οι Κροάτες έδειξαν σθένος και στο 30΄, μετά από 2/2 βολές του Σιμόν, ήταν στο +3, 49-52. Μετά από 2 λεπτά χωρίς σκορ για τις δύο ομάδες, με ντράιβ ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε ώθηση, 49-54, στην ομάδα του. Ο Χεζόνια κέρδισε το 5ο φάουλ του Καλάθη και μαζί με τον Σάριτς διαμόρφωσαν το 51-60 (το καλάθι για την Ελλάδα είχε πετύχει ο Αγραβάνης). Οι διεθνείς προσπαθούσαν ανεπιτυχώς να μειώσουν από τη γραμμή του τριπόντου (7/30), με τον Παπαπέτρου να «ξεκολλάει» το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, 53-62. Τα φάουλ στα ριμπάουντ και η αστοχία των παικτών του Κατσικάρη ήταν τομείς που εκμεταλλεύτηκε η Κροατία για να ξεφύγει 56-64, με 2/2 βολές του Χεζόνια. Πλέον απέμενε 1 λεπτό και η κούραση από την υπερπροσπάθεια είχε στερήσει στην εθνική μία θέση στο τελικό και το δικαίωμα στο όνειρο για συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Διαιτητές: Ματέι Μπαλτάουζερ (Σλοβενία), Εμίλιο Πέρες (Ισπανία), Μπόρις Σούλγκα (Ουκρανία)

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 3 (1), Μπουρούσης 8 (1), Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 9 (2), Περπέρογλου 13 (2), Αντετοκούνμπο Γ. 9, Κουφός 4, Αντετοκούνμπο Θ. 5

ΚΡΟΑΤΙΑ (Άτσο Πέτροβιτς): Μπάμπιτς, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 11 (3), Χεζόνια 6, Σάριτς 16, Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 2, Μπιλάν 9, Σάκιτς, Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 20 (2)