Κυριακή, 09 Οκτώβριος 2016 22:31

Με το δεξί στη Γ' εθνική η Καλαμάτα B.C., 61-54 τον Κεραυνό Αιγίου

Την εξαιρετική εικόνα για πρωτοεμφανιζόμενη στην κατηγορία ομάδα ιδιαίτερα μετά το τέλος του πρώτου 10λεπτου, εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο σήμερα Κυριακή στην Τέντα η Καλαμάτα B.C. όπου στην πρεμιέρα της φετινής Γ' εθνικής κέρδισε απόλυτα δίκαια τον Κεραυνό Αιγίου με 61-54.

Αγχωμένη χωρίς ουσιαστικό λόγο μπήκαν στο παρκέ της Τέντας οι γηπεδούχοι από το σφύριγμα του τζάμπολ έναρξης των Καλαϊτζάκη, Αναγνώστου. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν όσο καλύτερα μπορούσαν οι Αιγιώτες. Ετσι στο 5΄ παρά το τάιμ άουτ του Γιαννακόπουλου το φωτεινό ταμπλό της Τέντας έδειχνε σκορ 0-8 και στο 10΄ 5-15 για την ομάδα του Κεραυνού Αιγίου.

Η επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο 10λεπτο ήταν πολύ διαφορετική για τους μαυρόασπρους οι οποίοι παίζοντας καλύτερη άμυνα και με σαφώς πιο αποτελεσματική επίθεση έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι αυτή την φορά των όχι ανίκητων όπως τελικά αποδείχθηκε φιλοξενούμενων με σκορ 29-24.

Κλειδιά της αντεπίθεσης σε αυτό το χρονικό σημείο για τους μετέπειτα νικητές ήταν οι Σκοπέτος, Γεωργανάς και Μπάκας.

Στο ίδιο περίπου μοτίβο δηλαδή με τους παίκτες της Καλαμάτας bk. να παραμένουν σε καλά στάνταρ απόδοσης παρά την αντίδραση των Αιγιωτών σε αρκετά χρονικά σημεία του δεύτερου 20λεπτου κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, οι κυριότερες διακυμάνσεις του οποίου στο σκορ ήταν: 25΄ 32-34, 30΄ 44-40, 32΄ 49-43, 35΄ 51-50, 39΄ 57-52 και 40΄ 61-54.

Εκτός από την τριάδα των Σκοπέτου, Γεωργανά, Μπάκα σημαντική προσφορά στην κατάκτηση του πρώτου ροζ φύλλου αγώνα για το συγκρότημα του Γιαννακόπουλου είχε και ο Κουτίβας.

Οπως ήταν αναμενόμενο στο τέλος της συνάντησης ολόκληρη η ασπρόμαυρη αποστολή των νικητών χειροκρότησε και χειροκροτήθηκε από τους περισσότερους από 500 φίλους της και γενικότερα του καλαματιανού μπάσκετ που βρέθηκαν στις κερκίδες της Τέντας.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος): Μπάκας 15, Τσικούρης 9(1), Μαγιντόμπε 3(1), Λουρμπέας 2, Δελής 10 (αρχική πεντάδα) Σκοπέτος 11(3), Γεωργανάς 6, Κουτίβας 5, Σπηλιώτης, Δρακόπουλος.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Καραγιάννης): Στογιάνοβιτς 6, Δούρος, Κουκουλομάτης, Καντάς, Φωτίου 19(2), Ζυγάς, Σούλης, Σκλάβος 11(1), Κόλιας, Σκόνδρας 14.