Παρασκευή, 14 Οκτώβριος 2016 12:23

ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Kληρώσεις και βραβεύσεις σήμερα στη Σκάλα Λακωνίας παρουσία Βασιλακόπουλου

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Kληρώσεις και βραβεύσεις σήμερα στη Σκάλα Λακωνίας παρουσία Βασιλακόπουλου

Tην ετήσια εκδήλωση - γιορτή του μπάσκετ θα πραγματοποιήσει απόψε το βράδυ στις 7 στην αίθουσα του Πνευματικού κέντρου του Δήμου Σκάλας η ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, σε συνεργασία με τον εκεί τοπικό ομώνυμο Δήμο.

Θα γίνουν βραβεύσεις αθλητών και ομάδων που διακρίθηκαν την περασμένη αγωνιστική περίοδο και θα ακολουθήσουν οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων της νέας σεζόν, σε μια εκδήλωση όπου θα παρευρεθεί και θα είναι κεντρικός ομιλητής ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης και επίτιμος Πρόεδρος της FIBA-EUROPE Γιώργος Βασιλακόπουλος.

Το πλήρες πρόγραμμα της εκδήλωσης χωρίζεται στους εξής τομείς: 

1. Απονομές τιμητικών διακρίσεων σε πρόσωπα που με την αγάπη και προσφορά τους τιμούν το αθλητικό κίνημα και την Καλαθοσφαίριση, καθώς και αθλητές, προπονητές και παράγοντες.

2. Απονομές επάθλων στους πρώτους αγωνιστικής περιόδου 2015-2016 και

3) Κληρώσεις των Πρωταθλημάτων Α΄ - Β΄ Κατηγορίας Ανδρών & Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017.

Κεντρικός Ομιλητής της βραδιάς θα είναι ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης και επίτιμος Πρόεδρος της FIBA-EUROPE Γιώργος Βασιλακόπουλος.

Ένα σημαντικός σίγουρα μέρος της εκδήλωσης της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ περιλαμβάνει τις βραβεύσεις ανθρώπων που έχουν προσφέρει στο χώρο του τοπικού και Ελληνικού μπάσκετ. Σ' αυτές τις ειδικές βραβεύσεις θα τιμηθούν:

Γεώργιος Βασιλακόπουλος (Πρόεδρος ΕΟΚ. Πρόεδρος FIBA Europe).

Πέτρος Τατούλης (Περιφερειάρχης Πελοποννήσου).

Ιωάννης Γρυπιώτης (Δήμαρχος Δήμου Ευρώτα).

Εμμανουήλ Γιανακάκος (Πρόεδρος ΑΠΣ Άρης Σκάλας).

Παράλληλα θα πραγματοποιηθούν και δύο ειδικές απονομές σε ομάδες της Ένωσης και συγκεκριμένα:

Καλαμάτα B.C. (άνοδος στην Γ' Εθνική κατηγορία Ανδρών).

Σύλλογο Δρομέων (άνοδος στην Α2 Εθνική κατηγορία Γυναικών).

Στη συνέχεια το πρόγραμμα βραβεύσεων θα περιλαμβάνει απονομές αθλητών που διακρίθηκαν στα πρωταθλήματα της περσινής αγωνιστικής περιόδου. Αναλυτικότερα:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος σκόρερ: Παναγιώτης Καλδής(Ν.Ο. Πύλου)

1ος στα Τρίποντα: Γιώργος Μαθιόπουλος(Ευκλής)

Πολυτιμότερος παίκτης: Γιώργος Γιαννουκάκης (Καλαμάτα b.c. )

Καλύτερος προπονητής: Θεόδωρος Γιαννακόπουλος(Καλαμάτα b.c. )

Καλύτερη πεντάδα:

Γιαννουκάκης (Καλαμάτα b.c. ), Κατσαρέας Παναγιώτης (Καλαμάτα 80), Μπαλής (Σύλλογος Δρομέων), Δελής Βασίλειος (Σύλλογος Δρομέων), Σπυράκος (Α.Ε. Σπάρτης)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος σκόρερ Παναγίώτης Παλαμίδης(Θουρία)

1ος σκόρερ Α' ομίλου: Δημήτρης Τσουλέας(Πήγασος)

Πολυτιμότερος πάικτης Α' ομίλου: Κωστας Παυλόπουλος(Π.Α.Ο.Κ.)

1ος σκόρερ Β' ομίλου: Γκενντγιάν Σινανάι (Α.Σ. Πάνας Κανδήλας.)

Πολυτιμότερος παίκτης Β' ομίλου: Σωκράτης Νικολακάκος (Φιλαθλητικός)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

1ος σκόρερ Α' ομίλου:Ηλίας Ηλιόπουλος(Γ.Σ. Χώρας)

Πολυτιμότερος πάικτης Α ομίλου:Ηλίας Ηλιόπουλος (Γ.Σ. Χώρας)

1ος σκόρερ Β ομίλου: Θεόδωρος Βενολιάς (Α.Ο. Κροκεών)

Πολυτιμότερος πάικτης Β ομίλου:Δημήτρης Ζαΐμης(Λύκοι Σπάρτης)

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η σκόρερ: Αγλαία Μπαρουξή (Σύλλογος Δρομέων)

Πολυτιμότερη πάικτρια:Αγλαία Μπαρουξή (Σύλλογος Δρομέων)

Στη συνέχεια η ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ θα απονείμει το Κύπελλο και τα μετάλλια στις ομάδες που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις στα πρωταθλήματα της Ένωσης. Αναλυτικότερα οι απονομές θα έχουν ως εξής:

Α' τοπική ανδρών: Καλαμάτα Β.C.

Β' τοπική ανδρών: Πελασγός.

Γ' τοπική ανδρώνΝ: ΓΣ Χώρας.

Κατηγορία γυναικών: Σύλλογος Δρομέων

Κατηγορία παίδων: Καλαμάτα '80.

Κατηγορία εφήβων: Καλαμάτα '80.

Κατηγορία νεανίδων: Αμιλλα

Κατηγορία κορασίδων: Πελασγός.

Μίνι μπάσκετ: Ακάδημος.

Οι ομάδες που θα συμμετέχουν στα νέα πρωταθλήματα

Όσον αφορά τις κληρώσεις, αναλυτικά, οι ομάδες που θα μπουν στις κληρώσεις των παραπάνω τοπικών πρωταθλημάτων για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017 είναι οι εξής: 

Α' ΤΟΠΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΕ Σπάρτης, Θουρία, Καλαμάτα '80, Ακάδημος, Απόλλωνας Τρίπολης, ΓΣ Μεσσήνης, Πελασγός Μεγαλόπολης, ΝΟ Πύλου, Άτλας, Σύλλογος Δρομέων Τρίπολης, Σπαρτιατικός, Ευκλής.

B' ΤΟΠΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

(Α' όμιλος):

Πολύβιος, Πήγασος, Αναγέννηση Παραλίας, Πάνας Κανδήλας, Δίωνας Κυπαρισσίας, ΓΣ Γαργαλιάνων, ΓΣ Χώρας, ΠΑΟΚ Καλαμάτας.

(Β' όμιλος):

Μονεμβάσια, ΑΠΟΕΛ Μολάων, Άρης Σκάλας, Λύκοι Σπάρτης, Λακωνικός Κρόνος, Αστέρας Βλαχιώτη, Γύθειο, Φιλαθλητικός.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

Καλαμάτα '80, Αμιλλα Τρίπολης, Ακάδημος, Βατικιώτης, ΑΠΣ Αρις Καλαμάτας, Πελασγός Μεγαλόπολης, Αρκαδικός.

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ