Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2016 20:34

Η Καλαμάτα B.C. έχασε 74-66 στην Τέντα από την Αχαγιά 82

Τα προβλήματα οργάνωσης σε διάφορα χρονικά σημεία του σαραντάλεπτου, το σχετικά γρήγορο 3ο φάουλ του Γιώργου Μπάκα στο 22' και ενώ το σκορ ήταν 41-32 υπέρ των φιλοξενούμενων αλλά και τα τέσσερα συνεχόμενα μάλιστα εύστοχα τρίποντα των Πατρινών στο 4ο δεκάλεπτο (το 44-51 του 30' έγινε 53-63 στο 36') ήταν οι βασικές αιτίες που οδήγησαν την Καλαμάτα B.C. στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα από την Αχαγιά 82 με 74-68.

Ανεξάρτητα με το τελικό σκορ, υπήρξαν αγωνιστικά διαστήματα της συνάντησης στα οποία οι ασπρόμαυροι -με την βοήθεια των πολυάριθμων για ένα ακόμη παιχνίδι φίλων τους από τις κερκίδες της Τέντας- έδειξαν να μαθαίνουν περισσότερο τον χώρο της Γ' εθνικής κατηγορίας, γεγονός που σίγουρα θα τους βοηθήσει σημαντικά στη συνέχεια. Αλλωστε ο φετινός μαραθώνιος έχει ακόμη 23 παιχνίδια, οπότε όλοι στο στρατόπεδο της Καλαμάτας B.C. πρέπει να γεμίσουν με πολλή δύναμη για τη συνέχεια για την γρηγορότερη ολοκλήρωση του μεγάλου στόχου της σωτηρίας.

Οσον αφορά το χθεσινό παιχνίδι τώρα, στο πρώτο 10λεπτο οι Πατρινοί βρήκαν τον τρόπο να εκμεταλλευτούν τα όποια λάθη των γηπεδούχων και να προηγηθούν στο 10' με 17-14.

Στη συνέχεια αντέδρασαν σωστά οι παίκτες του Γιαννακόπουλου και πέρασαν μπροστά με 24-23, αλλά και πάλι οι Πατρινοί ανέτρεψαν την κατάσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το καινούργιο ταμπλό της Τέντας να δείχνει 28-39.

Ετσι στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα B.C. προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση πιέζοντας σε όλο το γήπεδο αλλά είχε την ατυχία στο 22' να χρεωθεί με το τρίτο προσωπικό φάουλ ο Μπάκας και να βγει από το παιχνίδι, γεγονός που στοίχισε στην γηπεδούχο στο επιθετικό κυρίως κομμάτι.

Στο 30' λοιπόν η Αχαγιά 82 κράταγε την πρωτοπορία στο σκορ με 44-51 και μέχρι το 36΄ παρά την αντίδραση των μαυρόασπρων μπόρεσε να την συντηρήσει και να την αυξήσει σε 55-65 χάρη στα 4 εύστοχα συνεχόμενα τρίποντα των παικτών.

Αυτό το -10 για την καλαματιανή ομάδα δεν μπόρεσε να ανατραπεί παρά την τελευταία προσπάθεια αντίδρασης των παικτών της κι έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την Αχαγιά 82 νικήτρια με 74-66.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος -Σκαλτσής

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος): Μπάκας 14, Κίσσας 3(1), Τσικούρης 15(1), Μαγιντόμπε 5(1), Γεωργανάς 2, Σκοπέτος 5, Λουρμπέας 9, Δελής 6, Κουτίβας, Τριανταφυλλόπουλος 7(1), Μαλαπάνης.

ΑΧΑΓΙΑ 82 (Δεραός): Δαβάνης 12, Λυκούδης , Χαμηλός 14 (2), Μοσχοβάκης 26(2), Τσινόπουλος 2, Νικολόπουλος 7, Γατσούλης 11(2), Θεκλένης, Νικολάου 2, Λαμπρόπουλος.