Δευτέρα, 07 Νοέμβριος 2016 14:40

Μεγάλη νίκη η Καλαμάτα B.C., 67-58 τον Ικαρο Καλλιθέας

Τη δεύτερη φετινή νίκη της πέτυχε χθες το απόγευμα στην Τέντα η Καλαμάτα B.C. κόντρα στον Ικαρο Καλλιθέας τον οποίο κέρδισε απόλυτα δίκαια με 67-58, με κορυφαίους το δίδυμο Λεωνίδα Τριανταφυλλόπουλο και Γιώργο Μπάκα, που σημείωσαν τους 34 από τους 67 συνολικά πόντους της ομάδας τους.

Στηριζόμενη λοιπόν στην αναμφισβήτητη εμπειρία των Μπάκα, Τριανταφυλλόπουλου η ασπρόμαυρη ομάδα ξεκίνησε αγχωτικά τον αγώνα.

Αυτό είχε σαν συνέπεια να είναι μπροστά στο σκορ στο 10΄με 10-9 και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 30-29. Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιαννακόπουλου άρχισαν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο, κάτι που τους έδωσε το δικαίωμα να ανοίξουν το υπέρ τους σκορ σε 45-35 στο 27΄ και 47-38΄ στο 30΄.

Με το +9 οι γηπεδούχοι άρχισαν με πολλή διάθεση το τελευταίο 10λεπτο αυξάνοντας ακόμη την υπέρ τους διάφορα σε 51-38 στο 32΄ για να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο 35΄ χρονικό σημείο στο οποίο είχαν μειώσει σε 53-50.

Κάπου εκεί όμως πήρε το παιχνίδι στα χέρια του ο Τριανταφυλλόπουλος, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έδωσε το δικαίωμα σε συμπαίκτες και φιλάθλους να πανηγυρίσουν την δεύτερη νίκη με το τελικό 67-58, απέναντι σε ένα αντίπαλο με τους ίδιους με την καλαματιανή ομάδα στόχους, τη γρήγορη σωτηρία.

KΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος): Κίσσας, Μπάκας 16, Τσικούρης 11(1), Μαγιντόμπε 12(2), Κουτίβας, Σκοπέτος 3, Γεωργανάς 2, Δελής , Λουρμπέας 5, Τριανταφυλλόπουλος 18(2).

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Πανούλιας): Καράμπελας 12(2), Μπελίτσης 7(1), Ψαράς 3(1), Οικονομάκης 3(1), Ζεγκίνογλου 8, Καλεμτζάκης 10, Τσατάς, Μπουργάνος 4, Αρναουτάκης 9 (1), Σταθόπουλος, Τζέμης 2.