Κυριακή, 13 Νοέμβριος 2016 21:34

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.: Μεγάλη νίκη με 79-68 στην Πεύκη

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Καλαμάτα B.C. στο Κλειστό της Πεύκης επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 79-68.

Ηταν το πρώτο φετινό διπλό της μεσσηνιακής ομάδας που έπαιξε με μυαλό και ξεπέρασε τις δυσκολίες του αγώνα αλλά και κάποια εις βάρος της καθοριστικά σφυρίγματα.

Κλειδιά της πολύτιμης για την συνέχεια του μαραθωνίου νίκης της καλαματιανής ομάδας, ήταν οι Δελής, Γεωργανάς, Τσικούρης, Μαγιντόμπε, ο Μπάκας που στα τελευταία 6 λεπτά παρά τα 4 φάουλ, έκανε στην κυριολεξία πάρτι στην άμυνα των γηπεδούχων, αλλά και οι άμυνες ζώνης του Γιαννακόπουλου στην προσπάθειά του να προφυλάξει τους παίκτες του από τα φάουλ.

Βέβαια τον δικό τους ρόλο στη θετική για την εξέλιξη της συνάντησης για την "ασπρόμαυρη" ομάδα ειχαν και οι περισσότερο από 50 φίλοι της που βρέθηκαν στις κερκίδες του Κλειστού της Πεύκης βοηθώντας την στα δύσκολα κυρίως σημεία του 40λεπτου.

Δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 49-53, 68-79

Διαιτητές: Μπανασάκης-Καρανικόλα

Πεύκη (Ζερβουλάκος): Κυριαζόπουλος 6 (1), Τσαμπής 12 (1), Σημαιόπουλος 29 (2), Τάγαρης 13, Κεχρής 5 (1), Κουκάκης 3, Μαντάνας, Ζίβκοβιτς, Παλουργιάς, Πολύζος, Χασάπης

Καλαμάτα Β.C. (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Κίσσας, Μπάκας 21, Τσικούρης 15 (2), Μαγιντόμπε 17 (2), Σπηλιώτης, Γεωργανάς 9, Τριανταφυλλόπουλος 9 (3), Λουρμπέας, Δελής 4, Κουτίβας 4 (1), Σκοπέτος

15. Αρης Πετρούπολης 5

• Ενα ματς λιγότερο έχουν Ικαρος Ν. Σμύρνης, Ενωση Ιλίου, ΚΑΟ Κορίνθου, Κεραυνός Αιγίου, Ερμιονίδα, Άρης Πετρούπολης.