Τρίτη, 06 Δεκέμβριος 2016 13:51

Αυτοκτόνησε η Καλαμάτα Β.C απέναντι στην Ερμιονίδα

Το "κόλλημα" του δεύτερου ημιχρόνου απέναντι στη ζώνη(1-3-1) που χρησιμοποίησαν σχεδόν σε όλη την διάρκεια του οι φιλοξενούμενοι, έφεραν τα πάνω-κάτω χθες το μεσημέρι στην Τέντα και η Ερμιόνη πήρε την νίκη με 71-65 από την Καλαμάτα B.C.

H Mεσσηνιακή ομάδα έμεινε στην αρκετά καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου στο τέλος του οποίου ήταν μπροστά στo  σκoρ με 35-20. Ενα "δικό" της λοιπόν παιχνίδι έχασε χθες στη Τέντα η Καλαματιανή ομάδα από ένα αντίπαλο τον οποίο αν κέρδιζε ίσως να τον καταδίκαζε στην επιστροφή του στις τοπικές κατηγορίες. Βέβαια η εκτός προγράμματος ήττα των ασπρόμαυρων ίσως αποδειχθεί ευεργετική,  αφού το πρωτάθλημα  έχει πάρα πολύ δρόμο και το κυριότερο οι δυνατότητες τους είναι όπως είχαν δείξει πριν το παιχνίδι πολύ καλύτερες, ακόμη και από αυτές του πρώτου ημιχρόνου.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες του Γιαννακόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξαν να δικαιώνονται αφού στο 10΄ ήταν μπροστά στο σκορ απέναντι στην  αιφνιδιασμένη  Ερμιόνη με 24-10, στο 12΄ με 28-11 και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 35-20.

Ενω λοιπόν ήταν τα πάντα θετικά για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο,  όπου η διαφορά μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη,  στο δεύτερο η άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων άρχισε να αποδίδει καρπούς στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Ετσι στο 30΄ ειχαν φέρει την εις βάρος τους διαφορά σε μονοψήφιο για αυτούς νούμερο (51-45) στο 37΄ είχαν περάσει και μπροστά με 56-55.

Αυτή η εξέλιξη έδωσε  αλλο ενδιαφέρον στα τελευταία τρία λεπτά χωρίς όμως να μπορέσει να επιστρέψει η Καλαμάτα,  αφού η ομάδα της Ερμιόνης με σαφώς καλύτερη ψυχολογία μπόρεσε να πανηγυρίσει μιά πολύ σημαντική  νίκη με 71-65.

Καλύτεροι από τους ηττημένους ήταν οι Τσικούρης, Τριανταφυλλόπουλος ενω από τους νικητές ξεχώρισαν το μεγάλο τους ονομα ο Διαμαντόπουλος,  μαζί με τον Γκολέμη.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος): Δελής 5, Μπάκας 13, Μαγιντόμπε 5(1), Τριανταφυλλόπουλος 15(3), Τσικούρης 15(1), Γεωργανάς 2, Λουρμπέας 5(1), Σκοπέτος, Κουτίβας, Κίσσας 5(1)

ΕΡΜΙΟΝΗ (Καλαιτζάκης): Ευστρατίου 7(1), Βανδώρος 3, Θωμάς 5(1), Ευστρατίου 5, Διαμαντόπουλος 23(3), Κορίζης 6, Γκολέμης 16(4), Γιαννακόπουλος, Πουλής, Αγγελής 6(1), Τζουμάκας.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ - 1ος όμιλος Νότου

TA AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

(9η αγωνιστική)

ΚΑΟ Κορίνθου - Ένωση Ιλίου 60-59

Δάφνη Δαφνίου - Ίκαρος Ν. Σμύρνης (σήμερα 19.45)

* Δύο αγώνες λιγότερους έχει ο , Ίκαρος Ν. Σμύρνης,

• Ενα αγώνα λιγότερο έχουν Δάφνη Δαφνίου, ΚΑΟ Κορίνθου, Ένωση Ιλίου, Ακράτα, Πορφύρας, Κεραυνός Αιγίου, Άρης Πετρούπολης, Ερμιονίδα, Αχαγιά 82.