Κυριακή, 18 Δεκέμβριος 2016 21:27

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.: Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα και έχασε 71-65 από το Γλαύκο στην Τέντα

Το κακό ξεκίνημα στο ματς πλήρωσε όπως αποδείχτηκε στην Τέντα η Καλαμάτα Β.C. κόντρα στον Γλαύκο με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα με 71-65.

Το χθεσινό αρνητικό αποτέλεσμα σίγουρα δεν ήταν ότι καλύτερο για τους ασπρόμαυρους που έχουν υποχωρήσει βαθμολογικά, ωστόσο υπάρχουν πάρα πολλά παιχνίδια ακόμη και θα χρειαστεί αδιάκοπη δουλειά από όλους έτσι ώστε στο τέλος το όνειρο της παραμονής να γίνει πραγματικότητα.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν όπως έπρεπε στο παιχνίδι με συνέπεια οι Πατρινοί να πάρουν από την αρχή τα ηνία και να προγηθούν στο 4΄ με 3-11, στο 10΄ με 14-22 και στο 17΄με 24-28.
Από το συγκεκριμένο χρονικό σημείο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Γλαύκος εκμεταλλεύτηκε άριστα τα αγωνιστικά προβλήματα των παικτών του Γιαννακόπουλου και με ένα επί μέρους σερί 13-2 πήγε στα αποδυτήρια με το ταμπλό να δείχνει υπέρ του σκορ 26-41.
Στην επανάληψη πάντως η εικόνα του αγώνα άλλαξε ριζικά αφού οι Καλαματιανοί με την αποτελεσματικότητα των Λουρμπέα, Κίσσα αλλά και την βοήθεια των φίλων τους μπήκαν πολύ δυνατά και δικαιώθηκαν μειώνοντας σε 51-57 στο 30΄ ενώ ισοφάρισαν στο 38΄σε 62-62.
Αυτή η αντεπίθεση διαρκείας όμως δεν είχε συνέχεια γιατί οι φιλοξενούμενοι  σε αυτό το σημείο έδειξαν να έχουν την ψυχραιμία αλλά και τις λύσεις να φτάσουν στην πολύτιμη για αυτούς επικράτηση με 71-65.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.(Γιαννακόπουλος): Μπάκας 11, Λουρμπέας 10, Μαγιντόμπε 6(2), Δελής 6(1), Τσικούρης 11(1), Γεωργανάς 4, Κίσσας 12(4), Κουτίβας, Σκοπέτος 5(1).
ΓΛΑΥΚΟΣ (Πολυδωρόπουλος): Αναγνωστόπουλος 11, Σερέτης 17(2), Παπαβασιλόπουλος 9(3), Λιούρδης 4, Λαμπρόπουλος 9, Λιβιεράτος, Καλδής 15(3), Πολυδωρόπουλος 4(1), Γιαλελής 2, Αδαμόπουλος.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

ΚΑΟ Κορίνθου - Ερμιονίδα 65-52

Δάφνη Δαφνίου-Ακράτα 74-68

Καλαμάτα B.C.- Γλαύκος 65-71

Άρης Πετρούπολης - Ίκαρος Ν. Σμύρνης (αναβολή)

15. Αρης Πετρ. 11

• Ενα ματς λιγότερο έχουν Εσπερος, Γλαύκος, ΚΑΟΚ, Ενωση Ιλίου, Ακράτα, Αχαγιά 82, Πορφύρας, Κεραυνός Αιγίου, Ερμιονίδα και δύο ματς λιγότερα έχουν Ικαρος Ν. Σμύρνης και Αρης Πετρούπολης.