Κυριακή, 22 Ιανουάριος 2017 20:59

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.: Εχασε 59-51 στην Τέντα από την Κόρινθο

Παρά το θετικό της πρώτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου ήταν μπροστά στο σκορ με 15-11, η Καλαμάτα B.C. δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα σήμερα το απόγευμα στην Τέντα από την φιλόδοξη ακόμη και για την άνοδο στην επόμενη Β' εθνική κατηγορία ομάδα του ΚΑΟ Κορίνθου με 59-51.

Ανεξάρτητα με το τελικό σκορ η Καλαματιανή ομάδα, έτσι όπως τουλάχιστον εμφανίστηκαν οι φιλοξενούμενοι στην μεγαλύτερη διάρκεια του 40λεπτου, θα μπορούσε να φθάσει στην νίκη αν οι ίδιοι οι παίκτες της το πίστευαν περισσότερο. Η χθεσινή ήττα διατηρεί τους Μεσσηνίους κοντά στην ζώνη του υποβιβασμού. Βέβαια το πρωτάθλημα έχει ακόμη πολύ δρόμο ακόμη και η Καλαμάτα B.C. μπορεί να πετύχει το στόχο της παραμονής.
Οι κυριότερες διακυμάνσεις του σκορ μιας αρκετά σκληρής όπως εξελίχθηκε αναμέτρησης που σφύριξαν οι Παπαφωτίου και Χρηστίδης, ήταν 4΄4-1, 8΄11-9, 10΄15-11, 16΄17-23, 20΄23-27, 24΄23-29, 30΄29-37, 33΄31-41, 38΄42-48 και 40΄ 51-59.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.(Γιαννακόπουλος): Κίσσας, Μπάκας 11, Τσικούρης 10, Μαγιτόμπε 14 (4), Γεωργανάς 2, Σκοπέτος, Λουρμπέας 4(1), Δελλής 7, Κουτίβας 3 (1).
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Βουρνάς): Κωνσταντίνου 6, Σακελλαράκης 2, Κατσαμάκης 3(1), Πράττης 6(1), Κεφαλάς 15 (3), Δανιήλ, Θωμόπουλος 6, Σταυρόπουλος 11(3), Μακρής 10(1).