Κυριακή, 26 Φεβρουάριος 2017 21:55

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.: Ηττα 66-55 από τον δυνατό Εσπερο στη Μεσσήνη

Η έλλειψη καθαρού μυαλού τόσο στην άμυνα παρά την προσπάθεια για zone-press σε σημαντικό χρονικό διάστημα του 40λεπτου, καθώς και στην επίθεση ήταν οι βασικές αιτίες που οδήγησαν σε ήττα την γηπεδούχο στην Μεσσήνη, Καλαμάτα b.c. από τον φιλόδοξο για την επιστροφή στην Β' εθνική Εσπερο Πατρών με 66-55.

Με την ήττα της αυτή η ασπρόμαυρη ομάδα παραμένει κοντά στον βαθμολογικό κίνδυνο, αλλά το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσει η δική της βαθμολογική αντεπίθεση, αρχής γενομένης από το επόμενο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ικαρο Καλλιθέας.

Στο παιχνίδι της Μεσσήνης τώρα οι γηπεδούχοι μπροστά στην κατάμεστη από φίλους τους και όχι μόνο κερκίδα προσπάθησαν να μπουν δυνατά στο ματς, κόντρα σε έναν καλό σίγουρα αλλά όχι ανίκητο όπως έδειξε αντίπαλο.

Αυτή η δυναμική είσοδος των παικτών του Γιαννακόπουλου είχε σαν αποτέλεσμα στο 4' το σκορ να είναι 5-5, αλλά στην συνέχεια η πληρότητα των Πατρινών, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, τους έδωσε το δικαίωμα να προηγηθούν στο 7' με 11-7 και στο 10' με 19-11. Στο δεύτερο 10λεπτο η Καλαμάτα b.c. με τις αμυντικές αλλαγές του Γιαννακόπουλου μπήκε πάλι δυναμικά στο παιχνίδι αφού στο 18' είχε μειώσει το σκορ σε 26-30 χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια αφού το ημίχρονο έκλεισε με τους Αχαϊούς μπροστά με 33-26.

Με την ίδια περίπου εικόνα του δεύτερου 10λεπτου, δηλαδή την γηπεδούχο να προσπαθεί με την πίεσή της σε όλο το γήπεδο να αλλάξει υπέρ της την εικόνα της αναμέτρησης, αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν τις κατάλληλες για όλα απαντήσεις άρχισε και το τρίτο. Ετσι το 35-41 του 25' για τον Εσπερο έγινε 41-54 στο 30', 48-54 στο 32' και 55-66 όταν ολοκληρώθηκε ο καθαρός χρόνος των 40λεπτών.

ΚΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Κίσσας 6 (2),Κονταργύρης, Μπάκας 14, Τσικούρης 10, Μαγιντοπέ 3(1), Δελής 10, Σκοπέτος 2, Τριανταφυλλόπουλος 6(2), Γεωργανάς 2, Κουτίβας 2.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Γκοργκόλης): Διαμαντόπουλος, Φραντζής 20(4), Λαμπρόπουλος 4, Ροκανάς 10(1), Θανόπουλος 13 (3), Παπαγεωργίου, Παπανικολόπουλος, Πελεκούδας 3, Λυμπέρης, Αγγελόπουλος 3, Οικονομόπουλος 13.