Σάββατο, 26 Οκτώβριος 2013 20:42

Μεγάλη νίκη η Καλαμάτα '80, βαριά ήττα ο ΓΣ Μεσσήνης, η εικόνα των αγώνων και η βαθμολογία

Η Καλαμάτα '80 πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Σπόρτιγκ με 78-62 στην Τέντα, για την 3η αγωνιστική της Γ' εθνικής στο μπάσκετ. Αντίθετα, ο ΓΣ Μεσσήνης έχασε με 89-56 στη Ζάκυνθο.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ
Σπουδαία νίκη
η Καλαμάτα '80
78-62 ΤΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΠΑΚΑ ΚΑΙ ΤΣΙΚΟΥΡΗ

Στηριζόμενη στην σπουδαία και συγχρόνως παραγωγική εμφάνιση των Γιώργου Μπάκα, Δημήτρη Τσικούρη (σημείωσαν τους μισούς ακριβώς πόντους της ομάδας τους 39!) αλλά και το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα 80 διπλασίασε τις επιτυχίες της στην Γ' εθνική κερδίζοντας άνετα στην Τέντα την ιστορική ομάδα του Σπόρτιγκ με 78-62.
Αντίθετα πάντως με το πολύ καλό και παράλληλα παραγωγικό δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων η εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο κυμάνθηκε σε σαφώς μέτρια επίπεδα, αφού οι παίκτες του Αβδάλα ο οποίος σαν αθλητής έχει γράψει την δική του μεγάλη ιστορία στο Σπόρτιγκ την 10ετία 1989-1999 έδειχναν να έχουν πρόβλημα τόσο στο εύκολο καλάθι όσο και στην ζώνη που εφάρμοσαν οι Πατησιώτες στο δεύτερο 10λεπτο αλλά και στην αμυντική σε αυτό το χρονικό κομμάτι προσπάθειά τους. Ετσι στο τέλος του πρώτου 20λεπτου η Καλαμάτα '80 ήταν μπροστά στο σκορ με 29-26 αν και στο 10΄ προηγείτο με 19-12 ενώ στο 17.30 ήταν πίσω με 22-23!. Στην επανάληψη και μετά τις οδηγίες της 10λεπτης ανάπαυλας του ημιχρόνου από τον Δημήτρη Αβδάλα οι παίκτες της Καλαμάτας '80 μπήκαν με πολύ περισσότερη διάθεση για να τελειώσουν την υπόθεση νίκη, αφού ήξεραν πλέον και οι ίδιοι ότι αυτήν τουλάχιστον την περίοδο είναι καλύτερη ομάδα από το Σπόρτιγκ. Αυτή η αποφασιστικότητά του δικαιώθηκε σχετικά γρήγορα, αφού στο 26΄ ήταν μπροστά στο σκορ με 45-37, στο 30 με 57-44, στο 34΄με 63-49 και όταν ολοκληρώθηκε ο χρόνος των 40λεπτων με το τελικό για αυτούς 78-62.
Διαιτητές της αναμέτρησης που παρακολούθησαν περισσότεροι από 200 φίλοι των γηπεδούχων, οι οποίοι στο τέλος χειροκρότησαν θερμά τον Αβδάλα και τους παίκτες του για την πρώτη εντός έδρας φετινή τους επιτυχία ήταν οι Α. Σπυρόπουλος και Ντάνος.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Αβδάλας): Φωτεινάκης 3 (1), Λυκούδης 5 (1), Κατσαρής 6, Παπουτσής 2, Βούλγαρης 8(2/4 ελ. Βολές, 3/5 δίποντα), Κοντόπουλος 8, Τσικούρης 18 (3/4ελ. Βολές, 6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπάκας 21(3/4 ελ. Βολές, 9/17 δίποντα), Κατσούλης 2, Αναγνωστόπουλος 5, Γκιουρτζίδης, Λαζαρακόπουλος.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Καρατζάς): Ταταρούνης 4, Κακαβάς 15 (1), Τσακίρης 25 (2), Νιφόρας, Καραμπάτσος, Πλουτέσκι, Δρακάκης 8, Χαρακτινός 9, Καλιγιαννόπουλος 1, Μητσόπουλος.

Βαριά ήττα 89-56
του ΓΣ Μεσσήνης
στην Ζάκυνθο

Αφού δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να βάλει κάποιους δικούς του όρους στο παιχνίδι, ο ΓΣ Μεσσήνης γνώρισε βαριά ήττα το Σάββατο το μεσημέρι στο Κλειστό της Παναγούλας στην Ζάκυνθο από την πολύ δυνατή -ιδιαίτερα στην έδρα της- γηπεδούχο ΑΓΕ Ζακύνθου.
Αυτό το σκορ δεν είναι το καλύτερο βέβαια για τους "κιτρινόμαυρους" οι οποίοι όμως κρατώντας τα όποια θετικά στοιχεία μπορεί να υπάρχουν ίσως στην συνέχεια του μαραθωνίου καταφέρουν να αποφύγουν ανάλογες καταστάσεις με τις θεωρούμενες καλές ομάδες, όπως η Ζάκυνθος αλλά και με αυτές που πρέπει και μπορούν να κερδίσουν.
Πάντως το τελικό αποτέλεσμα ίσως να ήταν διαφορετικό για την ομάδα των Μπακογιάννη-Ψυχογιού αν ο Κρασόπουλος ήταν απόλυτα έτοιμος και μπορούσαν να δώσουν το "παρών" στην προχθεσινή αναμέτρηση σε μια έδρα πολύ δύσκολη για όλους οι Σπηλιόπουλος, Καλογερόπουλος(είναι και οι δύο στο τελικό στάδιο αποθεραπείας) και Χαραλαμπόπουλος.
Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν 26-10, 42-26, 60-37 και 89-56.
ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ταυρόπουλος – Θεοδόσης): Ακτύπης 21 (2), Σκούφης 13 (3), Χαλβατζής 12, Τζινόπουλος 6, Κοτσέτας 9, Καρακωνσταντάκης 5 (1), Ζάγκλας 4, Μπονίκος 8, Χαϊκάλης 2, Νικολόπουλος 9 (1).
ΜΕΣΣΗΝΗ (Μπακογιάννης-Ψυχογιός): Σπυρόπουλος, Πολυζογόπουλος 11 (3), Τσιμπούρης 2, Μπακογιάννης 19, Εμμανουηλάκης 4, Καραμπάγιας 2, Ντουφεξής 2, Ξιάρχος 12, Κρασόπουλος 2, Αλευράς.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της επόμενης είναι:
Πεντέλη - Προμηθέας 66-71
Εσπερος Πατρών - Γαλάτσι 67-58
Nίκη Αμαρουσίου - Απόλλων Αρχ. Κορ. 58-67
Παπάγου - Κορωπί 88-83