Δευτέρα, 06 Μάρτιος 2017 19:04

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C: Νέα εκτός έδρας ήττα, 67-63 από Ικαρο Καλλιθέας

Σε ακόμη πιο δύσκολη βαθμολογική θέση βρέθηκε η Καλαμάτα B.C. μετά την χθεσινή της ήττα στο κλειστό της Καλλιθέας από τον γηπεδούχο και ισόβαθμό της Ικαρο με 67-63.

Η Καλαματιανή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και εν μέρει δικαιώθηκε αφού στο 10΄ προηγείτο των γηπεδούχων σκορ 23-20 με τους τελευταίους να αντιδρούν σωστά και να κλείσουν το ημίχρονο με το φωτεινό ταμπλό να δείχνει την δική τους ανατροπή με 44-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Θόδωρου Γιαννακόπουλου πέρασαν πάλι μπροστά στο σκορ στο 30΄ με 55-52.

Ετσι η αναμέτρηση έφτασε στο τελευταίο κρίσιμο 10λεπτο όπου ο Ικαρος άρχισε να παίρνει δύναμη από την έδρα αλλά και να εκμεταλλεύεται την αστοχία των αθλητών της ασπρόμαυρης ομάδας από την γραμμή εκτέλεσης των ελεύθερων βολών, με συνέπεια όταν ακούστηκε η κόρνα της ολοκλήρωσης των 40λεπτών να πάρουν την πολύτιμη για αυτούς νίκη με το τελικό 67-63.

Μετά και την χθεσινή ήττα, από εδώ και πέρα η Καλαμάτα ψάχνει σερί νικών αρχής γενομένης από την προσεχή Κυριακή 12 Μαρτίου στο εντός έδρας παιχνίδι με την Πεύκη.

Η Καλαμάτα B.C. πλέον είναι τελευταία, ωστόσο η μικρή διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται από πάνω της δεν είναι αποτρεπτική (θα υποβιβαστούν 4 ή 5 ομάδες) ώστε να επιτευχθεί τελικά ο στόχος της παραμονής στις τελευταίες δέκα αγωνιστικές.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Χαριτάτος): Καράμπελας 15 (1), Μπουργάνος 11 (1), Βάρσος 3 (1), Οικονομάκης, Αλεξανδρόπουλος, Καλεμτζάκης 19 (2), Τσατάς 7, Σάλεχ 7, Αρναουτάκης 2, Σταθόπουλος, Τζέμης 2.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος): Μπάκας 15, Κίσσας, Κονταργύρης, Τσικούρης 10, Μαγιντόμπε 5, Σπηλιώτης, Γεωργανάς 2, Σκοπέτος 7, Τριανταφυλλόπουλος 5 (1), Δελής 19 (2).

Αχαγιά 82 - ΚΑΟΚ 59-54

Έσπερος - Δάφνη Δαφνίου 84-65

Ίκαρος Καλ. - Καλαμάτα B.C. 67-63

Πεύκη - Γλαύκος 75-74

Ένωση Ιλίου - Ακράτα 91-62

Ίκαρος Ν. Σμύρνης - Ερμιονίδα 74-77