Κυριακή, 12 Μαρτίου 2017 20:57

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.: Καταδικαστική ήττα από Πεύκη (61-66) στην Τέντα (vid)

Εντός έδρας ήττα που κάνει την υπόθεση παραμονή πάρα πολύ δύσκολη γνώρισε η Καλαμάτα B.C. στην Τέντα από την Πεύκη.

Η μεσσηνιακή ομάδα έχασε με 66-61 και παραμένει τελευταία στην βαθμολογία του ομίλου. Η παραμονή μοιάζει πιο δύσκολη από κάθε άλλη φορά, ωστόσο απομένουν 8 αγωνιστικές και για αυτό πρέπει να συνεχιστεί η προσπάθεια μέχρι το τέλος.

Θυμίζουμε ότι θα υποβιβαστούν 4 ή 5 ομάδες από τον όμιλο.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της χθεσινής αναμέτρησης οι παίκτες του Γιαννακόπουλου άρχισαν ιδανικά την αναμέτρηση και στο 10΄ κέρδιζαν την Πεύκη με 19-14. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι των γηπεδούχων γεγονός που τους έδωσε το δικαίωμα να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 39-32.

Με την επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Καλαμάτας B.C. μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με οδηγό την βελτιωμένη άμυνά τους στο 30΄ είχαν ξαναμπεί πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας το εις βάρος τους σκορ σε 54-51.

Ετσι φτάσαμε στο τελευταίο 10λεπτο όπου ενώ η άμυνα της ασπρόμαυρης ομάδα συνέχισε να λειτουργεί σε καλά επίπεδα, κάτι που της έδωσε το δικαίωμα στο 34΄ να έχει και πάλι πάρει την πρωτοπορία στο σκορ με 57-56. Δυστυχώς όμως η επίθεση της δεν μπόρεσε να διατηρηθεί σε ανάλογα καλά επίπεδα και παρόλο που στο 39΄ ήταν μέσα στο παιχνίδι (61-63) οι τελικοί νικητές είχαν τις λύσεις να φτάσουν στην επικράτηση με 66-61.

Κορυφαίος και πολλές φορές μόνος ιδιαίτερα στην επίθεση για τους Καλαματιανούς ήταν ο Γιώργος Μπάκας ενώ πολύ καλή απόδοση στην πρώτη του φετινή παρουσία στην Γ' εθνική μετά την εγχείρηση του καλοκαιριού που ταλαιπώρησε τον ίδιο αλλά και την ομάδα του αφάνταστα είχε ο Γιώργος Γιαννουκάκης.

Από τους νικητές οι παίκτες των οποίων ευστόχησαν σε 8 τρίποντα ξεχώρισαν οι Σημαιόπουλος, Τσαμπής και Μελάς. Πολλά παράπονα ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο έχουν οι γηπεδούχοι από τους ρέφερι Μπανασάκη και Καρανικόλα.

Δεκάλεπτα: 19-14, 32-39,51-54, 61-66
Διαιτητές: Μπανασάκης-Καρανικόλα Αλ. (Γιαλικάρης)
Καλαμάτα B.C. (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Μπάκας 21, Κίσσας 2, Τσικούρης 11(1), Μαγιντόμπε 6(1), Γιανουκάκης 10(2), Γεωργανάς, Σκοπέτος, Τριανταφυλλόπουλος 6 (2), Δελής 5(1)
Πεύκη (Κοντομηνάς): Πατωνίδης 3(1), Πολύζος , Τσαμπής 14(1), Κεχρής, Μελάς 13(2), Σημαιόπουλος 22(3), Κουκάκης 6, Τάγαρης 8

ΚΑΟ Κορίθνου- Έσπερος  72-65
Δάφνη Δ.-Ίκαρος Καλλιθέας 90-57
Καλαμάτα B.C. -Πεύκη 61-66
Γλαύκος-Ένωση Ιλίου 85-78 (γ’ παρ.)
(54-54 κ. α., 64-64 α’ παρ., 71-71 βπαρ.)