Κυριακή, 19 Μάρτιος 2017 21:19

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: Νέα ήττα για την Καλαμάτα B.C., 55-46 από την Ενωση Ιλίου

Μια ακόμη ήττα γνώρισε η Καλαμάτα Β.C. η οποία έχασε εκτός έδρας από την Ενωση Ιλίου με 55-46.

Η Μεσσηνιακή ομάδα παραμένει έτσι ένα βαθμό κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού και ελπίζει ότι θα μπορέσει να αντιστρέψει την κατάσταση στις τελευταίες 7 αγωνιστικές και να εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία.
Στο χθεσινό ματς, τα αγωνιστικά κενά μεταξύ του δεύτερου και τρίτου 10λεπτου αποδείχθηκαν οι βασικές αιτίες της ήττας των Μεσσηνίων.
Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έφτασαν στην νίκη χωρίς να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης  χάρη σε κάποια εύστοχα μακρινά σουτ αλλά και εκμεταλλευόμενοι με τον καλύτερο δυνατό για αυτούς τρόπο τα  λάθη των παικτών του Γιαννακόπουλου. Ε
Η Καλαματιανή ομάδα προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με εύστοχο τρίποντο του Μαγιντόμπε 7' λεπτά πριν τη λήξη (μείωσε σε 42-36) χωρίς όμως να τα καταφέρει γιατί οι Αθηναίοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και να πάρουν τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα ήταν 12-7, 27-17, 40-28, 55-46.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 10(1), Μπέλλας Ι. 13(3), Αρχιμανδρίτης, Φουντάς 4, Σκαλωμένος 9, Μπέλλας Ο. 2, Πανουσόπουλος 5, Στρατομήτρος 6(1), Βαρσαμούλης 6.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ Β.C. (Γιαννακόπουλος): Κίσσας 3(1), Τσικούρης 2, Μαγιντόμπε 12 (3), Μπάκας 11, Γιαννουκάκης 3(1), Γεωργανάς 2, Τριανταφυλλόπουλος 3, Δελής 10, Κουτίβας.