Κυριακή, 09 Απρίλιος 2017 22:07

Δυσκόλεψε πολύ η παραμονή για την Καλαμάτα B.C. μετά την ήττα από Ακράτα στην παράταση

Δυσκόλεψε αρκετά πλέον η υπόθεση παραμονή στη Γ εθνική κατηγορία για την Καλαμάτα  B.C. μετά την σημερινή εντός έδρας ήττα στην παράταση από την βαθμολογικά αδιάφορη Ακράτα, με σκορ 76-74 (65-65 έληξε ο κανονικός αγώνας).

Μια ήττα που διατηρεί σε δύσκολη θέση την Καλαματιανή ομάδα, η οποία έχει και ένα ματς περισσότερο μιας και δεν έχει κάνει το ρεπό της.
Οι παίκτες της Καλαματιανής ομάδας ξεκίνησαν αρκετά καλά το  παιχνίδι κόντρα στους Αχαιούς και εν μέρει δικαιώθηκαν αφού στο 5΄ ήταν μπροστά με 10-5 και στο τέλος του πρώτου 10λεπτου με 20-15.
Ο έλεγχος της συνάντησης για τους γηπεδούχους κράτησε μέχρι το 14΄ όπου ήταν μπροστά με 25-23. Από αυτό το χρονικό σημείο και μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και εκμεταλλευόμενοι άριστα τα κενά των γηπεδούχων στο 20΄ είχαν περάσει μπροστά στο σκορ με 38-33.
Στην επανάληψη όπως ήταν αναμενόμενο το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον αφού οι ασπρόμαυροι ήθελαν να επιστρέψουν αλλά η ομάδα της Ακράτας είχε τις κατάλληλες απαντήσεις. Ετσι ενώ στο 25΄ η Καλαμάτα είχε πάρει πάλι την πρωτοπορία με 43-42, στο 30΄η Ακράτα πέρασε με 52-48. Με το εις βάρος της -4 η ομάδα του Γιαννακόπουλου άρχισε το τέταρτο 10λεπτο πάλι με διάθεση γεγονός που της έδωσε το δικαίωμα - παρά τα φαινομενικά εύκολα καλάθια που έχασαν στην επίθεση - να προηγηθεί με 63-62 αποτέλεσμα που δεν μπόρεσε να κρατήσει αφού 3,7'' πριν το τέλος βρέθηκε και πάλι πίσω με 65-63.
Παρά τον ελάχιστο χρόνο που έμενε για να ολοκληρωθεί το 40λεπτο ο Γιώργος Γιαννουκάκης έδωσε ελπίδες στη ομάδα του κατορθώνοντας να ισοφαρίσει σε 65-65 οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Προηγήθηκε
με 7 πόντους
στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο το  ξεκίνημα των Καλαματιανών ήταν το ιδανικότερο αφού μετά από 1΄45΄΄ είχαν πάρει σημαντικό για αυτούς προβάδισμα με 72-65 το οποίο δυστυχώς δεν μπόρεσαν να κρατήσουν. Ετσι 18΄΄ πριν την ολοκλήρωση της παράτασης η Ακράτα με ένα αναπάντητο 10-0 σερί από τους ασπρόμαυρους είχε μετατρέψει το σκορ σε 75-72 υπέρ της και παρά τις τελευταίες προσπάθειες των γηπεδούχων διαμορφώθηκε απλά το τελικό για τους Αχαιούς 76-74.
Κορυφαίος της Καλαμάτας για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο Γιώργος Μπάκας, ενώ για το καλύτερο προσπάθησε και ο Γιώργος Γιαννουκάκης. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε η τριάδα των Βεσκούκη, Λάππα και Λάφη.
Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ., Αναστασίου
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Γιαννακόπουλος): Μπάκας 27,Τσικούρης 11(1), Μαγιντόμπε 8 (2), Γιαννουκάκης 14(1), Γεωργανάς 3, Τριανταφυλόπουλος 2, Δελής 9(1), Κουτίβας.
ΑΚΡΑΤΑ (Ζωντός): Λάππας 15(3), Ολύμπιος 4, Κατωπόδης 4, Λάφης 11, Γ. Μανταλβάνος 9, Οικονομόπουλος, Μαλλής 8 (2), Κ. Μαντάλβανος 6, Βεσκούκης 19(1), Μανωλόπουλος