Τετάρτη, 26 Απρίλιος 2017 21:40

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Στον τελικό Καλαμάτα '80 και Σπαρτιατικός!

Καλαμάτα '80 και Σπαρτιατικός είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο φετινό πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και παράλληλα την άνοδο στην Γ' εθνική του μπάσκετ.

Στους σημερινούς ημιτελικούς, οι δύο ομάδες νίκησαν τον Πελασγό Μεγαλόπολης και τον ΓΣ Μεσσήνης αντίστοιχα και σφράγισαν την πρόκριση τους στον τελικό.
Οι ημιτελικοί ξεκίνησαν με την Καλαμάτα '80 και τον Σπαρτιατικό να προηγούνται με 2-0 νίκες των αντιπάλων τους, αφού μεταφέρονται στα πλέι οφ τα ματς της κανονικής περιόδου. Χθες πέτυχαν αμφότεροι την τρίτη τους νίκη και προκρίθηκαν στον τελικό. Ο Σπαρτιατικός κέρδισε με 81-71 τον ΓΣ Μεσσήνης και η Καλαμάτα '80 με 74-73 στην παράταση του Πελασγού.
Οι τελικοί θα ξεκινήσουν με σκορ 1-1, αφού Καλαμάτα '80 και Σπαρτιατικός είχαν από μια νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδι στην κανονική περίοδο, με την Μεσσηνιακή ομάδα να έχει το πλεονέκτημα έδρας. Ο πρώτος τελικός θα γίνει στην Τέντα 29 Απριλίου.
Θα ακολουθήσει ο δεύτερος τελικός στην Σπάρτη και εφόσον χρειαστεί και τρίτο ματς θα διεξαχθεί στην Τέντα όπου θα αναδειχθεί ο πρωταθλητής.

Δραματικό ματς
στην Τέντα

Στην Τέντα έγινε συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση με την Καλαμάτα '80 να κερδίζει με 74-73.
Οι Μεσσήνιοι προηγήθηκαν με 21-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 41-34 στο ημίχρονο.
Στην τρίτη περίοδο όμως ο Πελασγός με άμυνα ζώνης και κάποια μεγάλα σουτ πήρε προβάδισμα με 52-54 τρέχοντας επί μέρους σκορ 11-20. Η ομάδα της Μεγαλόπολης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε με 11 πόντους διαφορά, 54-65 στο 36'. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση της Καλαμάτας '80 που ισοφάρισε στα 25'' σε 65-65 με τρίποντο του Μανώλη Γκιουρτζίδη και έστειλε το ματς στην παράταση.
Ο Πελασγός έφτασε ξανά κοντά στην νίκη καθώς προηγήθηκε με 72-73 αλλά ο Κοντόπουλος ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής καθώς με καλάθι στο 1,6'' πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 74-73 για την Καλαμάτα '80.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Κορογώνας): Γεωργουλάκος 11(2) , Φραγγέας 7(1), Λύκος , Γκιουρτζίδης 9(1), Μαθιόπουλος 7(1), Κοντόπουλος 10(2), Βούλγαρης 12, Αρβανίτης 16, Καραγιαννίδης 2.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Τσατσουλής): Αλεξάκης, Χρανιώτης 14(3), Κερκεμέζος, Αριδάς 5(1), Στράγκας 9(2), Μπάζιος 24, Κρόκος, Τόμπρος 19, Κουρέτας .

Ο Σπαρτιατικός 81-71
τον ΓΣ Μεσσήνης

Ο Σπαρτιατικός επικράτησε δύσκολα, με 81-71 του ΓΣ Μεσσήνης που έπαιξε με μόλις έξι παίκτες. Μετά το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη στο β' ημίχρονο.
Διαιτητές ήταν οι Κυριακόπουλος, Νάστος ενώ τα 10λεπτα ήταν 24-22,40-40,65-56, 81-71.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ (Βερβαινιώτης): Θεοδωρόπουλος 3(1), Γούναρης 4, Μπούσι 8, Κόρο 2, Παπαδάκος 11(3), Κάτσαρης 23(3), Σταθάκος 19,  Σπυράκος 5, Ρεκουνιώτης 2, Αναγνωστάκος 4.
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Σπυρόπουλος 12(1), Μπακογιάννης 17(1), Στωικίδης 8(2), Χαραλαμπόπουλος 5(1), Τόσκα 11(1), Μιχαλόπουλος 18.