Σάββατο, 29 Απριλίου 2017 17:11

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Η Καλαμάτα '80 υποδέχεται στην Τέντα τον Σπαρτιατικό στον πρώτο τελικό

Αρχίζει σήμερα Σάββατο στις 7 μ.μ. στην Τέντα η τελική φάση του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, με έπαθλο για τον νικητή την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην επόμενη Γ' εθνική κατηγορία.

Υποψήφιες πρωταθλήτριες είναι οι καλύτερες, σύμφωνα με την εικόνα τους όλη τη χρονιά, ομάδες της φετινής χρονιάς.
Ο λόγος για την Καλαμάτα' 80 και τον Σπαρτιατικό οι οποίοι είχαν συναντηθεί και πάλι σε τελικούς αγώνες την περίοδο 2014-2015 με νικήτρια τη Λακωνική ομάδα.
Στην κανονική περίοδο η Καλαμάτα '80 είχε κερδίσει στη Τέντα τον Σπαρτιατικό με 76-59 (στις 26-11-2016) και είχε χάσει στη Σπάρτη με 63-52 (στις 18-02-2017) ενώ η γηπεδούχος είχε τη δεύτερη καλύτερη επίθεση  με 1515 πόντους και την πρώτη καλύτερη άμυνα με 966. Αντίστοιχα ο Σπαρτιατικός ήταν πρώτος στην επίθεση με 1613 πόντους και δεύτερος στην άμυνα με 1097.
Τα παραπάνω βέβαια μικρή σημασία έχουν αφού τόσο οι Καλαματιανοί όσο και οι Σπαρτιάτες θα παραταχθούν στο σημερινό ματς χωρίς προβλήματα και το κυριότερο με διάθεση να πάρουν, μετά το 1-1 της κανονικής περιόδου, την νίκη και το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.
Οτι και να γίνει σήμερα οι δύο αντίπαλοι θα συναντηθούν και πάλι την Τετάρτη 3 Μαίου στη Σπάρτη για το 3-1 του νικητή ή το 2-2 για τον αποψινό χαμένο. Αν χρειαστεί και τρίτο ματς θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο στην Τέντα αφού η Καλαμάτα '80 έχει το προβάδισμα έδρας ως πρώτη στην κανονική περίοδο.
Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Κυριακόπουλος, Ναστός.