Δευτέρα, 01 Μάιος 2017 22:00

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ: Μια νίκη πριν τον τίτλο η Καλαμάτα '80

Η πεντάλεπτη παράταση χρειάστηκε στον προχθεσινό πρώτο τελικό της μεγάλης τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ ανάμεσα στην Καλαμάτα '80 και τον Σπαρτιατικό, για να κερδίσει η γηπεδούχος με 72-65 (59-59 έληξε ο κανονικός αγώνας) και να πάρει έτσι το προβάδισμα με 2-1 για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Η συνέχεια της σειράς των τελικών θα μεταφερθεί την προσεχή Τετάρτη 3 Μαΐου και ώρα 7 το βράδυ στην Σπάρτη, αφού όπως είναι γνωστό πρωταθλήτρια θα αναδειχτεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 3 νίκες.
Το γεγονός πάντως του πρώτου τελικού δεν ήταν τόσο η νίκη της Καλαμάτας '80 όσο ο σοβαρός (εξάρθρωση κλείδας και θα χρειαστεί εγχείρηση) τραυματισμός του εκ των βασικών αθλητών της Καλαμάτας '80 Παναγιώτη Αρβανίτη μόλις στο 3΄ της αναμέτρησης, σε μια φάση διεκδίκησης με τον Κάτσαρη. Ο παίκτης μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο της Καλαμάτας όπου και έγινε η διάγνωση που προαναφέρθηκε.
Αγωνιστικά, η εικόνα του τελικού είχε δύο διαφορετικά μέρη. Κατ' αρχήν πολύ καλό και παραγωγικό πρώτο ημίχρονο - στο τέλος του οποίου η ομάδα του Κορογώνα προηγείτο αυτής του Βερβαινιώτη με 43-34. Από την άλλη το δεύτερο ημίχρονο ήταν φτωχό με επί μέρους σκορ 25-16 (16-1 στο τελευταίο 10λεπτο) για τους Λάκωνες. Η Καλαμάτα '80 θα μπορούσε να πάρει τον αγώνα στην κανονική περίοδο αν ευστοχούσε στο τρίποντο που επιχείρησε ο αμαρκάριστος Γεωργουλάκος με το σκορ στο 59-59 και το φωτεινό ταμπλό της Τέντας να δείχνει 00.06΄΄ για να ακουστεί η κόρνα της ολοκλήρωσης των 40 λεπτών.
Στη συνέχεια και στο έξτρα πεντάλεπτο πάντως οι γηπεδούχοι έδειξαν να βρίσκουν πάλι μέρος της αποτελεσματικότητας του πρώτου 20λεπτου και να φτάνουν στην επιτυχία που δίκαια πανηγύρισαν με το τελικό για αυτούς 72-65. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μαθιόπουλος και Βούλγαρης ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάτσαρης.
Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα, παρά το δυναμικό παιχνίδι των δύο αντιπάλων σε πολλά χρονικά σημεία, η διαιτησία των Κυριακόπουλου, Νάστου.Οι κυριότερες  διακυμάνσεις που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης ηταν 5΄8-9, 7΄15-16, 10΄26-20, 14΄33-25, 18΄36-30, 20΄43-34, 25΄50-35, 30΄58-43, 34΄59-49, 36΄59-54, 39΄59-57, 40΄59-59 (κανονικός αγώνας), 42΄64-61, 44΄69-64 και 45΄72-65.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Κορογώνας): Γεωργουλάκος, Φραγγέας 2, Γκιουρτζίδης 8(2), Μαθιοπουλος 17(3), Κοντόπουλος 9(1), Βούλγαρης 21, Αρβανίτης 2, Μέντης 8(2), Κατσαρέας 3, Καραγιαννίδης 2.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ (Βερβαινιώτης): Θεοδωρόπουλος 5(1), Σταθάκος 10, Μπούσι 9, Γούναρης, Παπαδάκος 12(2), Κάτσαρης 18(3), Σπυράκος 7(1), Ρεκουνιώτης, Αναγνωστάκος 4.