Κυριακή, 03 Νοεμβρίου 2013 20:39

Η Καλαμάτα '80 έχασε 76-59 στην Κόρινθο

Το άσχημο αμυντικό της πρώτο ημίχρονο - στο τέλος του οποίου είχε δεχθεί 45 πόντους -  “πλήρωσε” στην Κόρινθο η Καλαμάτα '80 και έχασε απόλυτα δίκαια από την γηπεδούχο ομάδα του Απόλλωνα Αρχαίας Κορίνθου με 76-59.
Σύμφωνα λοιπόν με την εξέλιξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα προβλήματα της Καλαμάτας '80 στο πρώτο ημίχρονο αλλά και την εξαιρετική τους ευστοχία από κοντινή αλλά και μακρινή απόσταση προηγήθηκαν στο σκορ στο 10΄ με 28-14 και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την διαφορά ασφαλείας για αυτούς όπως αποδείχθηκε των 17 πόντων(45-27).
Μετά την παραπάνω εξέλιξη το δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε και πολύ αφού παρά την προσπάθεια των παικτών της Καλαματιανής ομάδας να μειώσουν την εις βάρος τους διαφορά οι γηπεδούχοι στηριζόμενη στην εμπειρία των Κατσαμάκη, Καραχοντζίτη και Δανιήλ αλλά και τον αέρα της σημαντικής για αυτούς διαφοράς κράτησαν την νίκη προηγούμενοι στο 30΄ με 63-45 και όταν ολοκληρώθηκε ο καθαρός χρόνος των 40λεπτών με το υπέρ τους τελικό 76-59.
Διαιτητές: Σιώκας-Μαγκουνής
ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Οικονομάκης): Καραχοντζίτης 14, Κατσαμάκης 11, Λεβεντόπουλος, Θωνιάτης 12 (1), Σακελλάρης 3, Δανιήλ 24 (5), Σταυρόπουλος 8, Πάγκαλος, Κωνσταντίνου 4, Γδύσης, Αδάμ, Σμύρνης.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Αβδάλας): Φωτεινάκης 2, Λυκούδης 2, Κάτσαρης 3 (1), Παπουτσής 2, Βούλγαρης 13, Κοντόπουλος 4 (1), Τσικούρης 2, Μπάκας 12, Κατσούλης, Αναγνωστόπουλος 10 (1), Γκιουρτζίδης, Λαζαρακόπουλος 2.