Κυριακή, 10 Νοέμβριος 2013 23:28

Εχασε δικό της παιχνίδι από τη Νίκη Αμαρουσίου η Καλαμάτα '80

Η απώλεια του Γιώργου Λυκούδη στα μέσα του 3ου 10λεπτου με χτύπημα στο γόνατο του δεξιού ποδιού, το πρόβλημα από την γραμμή εκτέλεσης των ελεύθερων βολών(8/17 είχε η Καλαμάτα '80, 16/21 η Νίκη Αμαρουσίου), τα εύκολα λάθη των παιχτών σε ανύποπτες φάσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, αλλά και τα σφυρίγματα των Πατρινών ρέφερι Λογοθέτη και Καμήτσου το τρίτο κυρίως 10λεπτο στην διάρκεια του οποίου η καλαματιανή ομάδα χρεώθηκε με 7 φάουλ και οι φιλοξενούμενοι Μαρουσιώτες 0(!), παρόλο που ήταν πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα μέχρι το 39,΄ ήταν οι βασικές αιτίες που οι γηπεδούχοι έχασαν ένα “δικό τους” όπως εξελισσόταν μέχρι λίγο πριν το τέλος παιχνίδι από τη Νίκη Αμαρουσίου με 66-64.

Τους δύο βαθμούς στην ομάδα της Νίκης έδωσε με εύστοχο σουτ δύο πόντων ο αρχηγός της Βασίλης Κοντογιάννης 0.4" πριν ολοκληρωθεί ο καθαρός χρόνος των 40 λεπτών και ενώ 00.16" ο Γιάννης Βούλγαρης της Καλαμάτα '80 είχε ευστοχήσει σε 1 από τις 2 ελεύθερες βολές που εκτέλεσε ισοφαρίζοντας το σκορ σε 64-46. Αντίθετα με το δραματικό όπως εξελίχθηκε στο τέλος παιχνίδι και τα όποια δικαιολογημένα διαιτητικά παράπονα μπορεί να έχει η Καλαμάτα '80, η αναμέτρηση ξεκίνησε για αυτήν με τους καλύτερους οιωνούς, αφού στο 4΄ προηγείτο της Νίκης με 12-7, στο 6΄με19-10, στο 10 με 21-20, στο 18΄με 33-27 και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 34-27.
Με την ομάδα του Δημήτρη Αβδάλα να έχει τον έλεγχο άρχισε και το δεύτερο ημίχρονο στο 24΄ του οποίου ήταν μπροστά στο σκορ με 39-32 και στο 27΄με 48-34(!) για να γίνουν σε αυτό το χρονικό σημείο πολύ πιο δυνατοί οι φιλοξενούμενοι και αφού δεν έκαναν αλλά κέρδιζαν φάουλ μείωσαν το εις βάρος τους σκορ στο 30΄με 54-48. Ετσι φθάσαμε στο τελευταίο 10λεπτο στην διάρκεια του οποίου οι γηπεδούχοι έδειξαν να μην έχουν την ίδια αγωνιστική δύναμη παρά τις όποιες αλλαγές επιχείρησε ο τεχνικός τους με συνέπεια οι ερυθρόλευκοι που είχαν βρει καλύτερο ρυθμό πλέον, να προηγηθούν στο 00.42" με 64-63 και να πανηγυρίσούν έντονα την σημαντική για αυτούς επιτυχία με 66-64.
Καλαμάτα '80 (Αβδάλας): Φωτεινάκης 7, Κατσούλης 2, Λυκούδης 10(2), Μπάκας 9, Κάτσαρης 8, Αναγνωστόπουλος, Βούλγαρης 12, Κοντόπουλος 4, Τσικούρης 12(2).
Νίκη Αμαρουσίου (Ραχωβίτσας): Αποστολόπουλος, Ανδρίτσου, Παβλίσεβιτς 11(1), Κοντογιάννης 23, Κυπριτζόγλου 13, Γεωργακόπουλος 3, Θωμόπουλος, Σαλτουρίδης 4, Τσέκενης 8, Δέλλιος 4, Μαύρος.