Δευτέρα, 16 Οκτώβριος 2017 13:37

Βαριά ήττα 84-39 της Καλαμάτας '80 στο Ναύπλιο

Η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, σε συνδυασμό με την κακή εμφάνιση, είχαν ως συνέπεια η Καλαμάτα ‘80 να γνωρίσει βαριά ήττα χθες στο Ναύπλιο από τον Οίακα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Το τελικό 84-39 μαρτυρά και την εικόνα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να κάνουν... υγιεινό περίπατο και τη μεσσηνιακή ομάδα να χάνει με 45 διαφορά.

Από το ξεκίνημα ο Οίαξ φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις του και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 13 πόντων. Η Καλαμάτα ‘80 είχε και την ατυχία να χάσει τον Παπαγεωργίου (πλέι-μέικερ), ο οποίος υπέστη διάστρεμμα και στο πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 46-18. Οσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε (67-28 το τρίτο δεκάλεπτο) για να φτάσουμε στο βαρύ 83-39.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Φρουσκλιάς με 24 πόντους και ακολούθησε ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, ο Μιχάλης Πελεκάνος με 17. Από την Καλαμάτα ‘80, από 8 πόντους πέτυχαν οι Αρβανίτης και Σκοπέτος.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 46-18, 67-28, 84-39.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ: Μπούσι 8 (2), Φρουσκλιάς 24 (3), Ραζής, Γεωργιάδης 7, Ευστρατίου 5, Παπαντωνίου 8 (2), Μπουρτσουκλής 5, Μπουρής 8 (2), Ψάλτου 2, Πελεκάνος 17 (2).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80: Χατζής, Μέντης, Κοντόπουλος 4 (1), Αρβανίτης 8, Πραμαγκιούλης, Αναγνωστόπουλος 5, Παπαγεωργίου 4 (1), Κατσαρέας, Μπάζιος 3, Φραγκέας, Σκοπέτος 8 (1), Βούλγαρης 7.