Δευτέρα, 20 Νοέμβριος 2017 17:10

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80: Πάλεψε, αλλά έχασε 75-66 από τον Απόλλωνα Σμύρνης

Οπως με την Αχαγιά, έτσι και με τον Απόλλωνα, η Καλαμάτα ‘80 πάλεψε μέχρι το τέλος το ματς, αλλά έμεινε και πάλι με... άδεια χέρια.

Η Μεσσηνιακή ομάδα γνώρισε στην Αθήνα την 4η σερί ήττα και 5η στο πρωτάθλημα με 75-66 και παραμένει στις τελευταίες θέσεις του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ. Η Καλαμάτα ‘80 βρέθηκε με εννέα πόντους πίσω στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκε και το ημίχρονο τη βρήκε να χάνει με την ελάχιστη διαφορά. Στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τρεις πόντους περισσότερους από τον Απόλλωνα και έτσι το σκορ έγραψε 52-54. Στην τελευταία περίοδο και μετά το 55-59, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 63-59. Η Καλαμάτα ‘80 ισοφάρισε σε 65-65, όμως ήταν άστοχη στις τελευταίες επιθέσεις και έτσι ο Απόλλωνας πήρε στο φινάλε και διαφορά και φυσικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-38, 52-54 75-66

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Οικονομάκης 5 (1), Πρισκομάτης 18 (1), Δρόσος 2, Σίμος 5 (1), Καραμπάς 9 (3), Οικονομόπουλος 25 (2), Ανδρεόπουλος 11.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80: Σκοπέτος 6, Φραγγέας 2, Παπαγεωργίου 13 (3), Μπάζιος 11, Κοντόπουλος 3 (1), Βούλγαρης 14 (2), Αρβανίτης 4, Μέντης 11 (3).