Δευτέρα, 04 Δεκέμβριος 2017 16:33

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80: Νέα ήττα στο Αίγιο, 76-70 από Κεραυνό

Ούτε στο Αίγιο ήρθε η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την Καλαμάτα ‘80. Η Μεσσηνιακή ομάδα ηττήθηκε με 76-70 από τον τοπικό Κεραυνό και παραμένει στις τελευταίες θέσεις του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Για ένα ακόμα παιχνίδι όμως η Καλαμάτα ‘80 παρά τις πολλές απουσίες πάλεψε, αλλά έμεινε με... άδεια χέρια. Αυτή τη φορά βέβαια έπαιξε ρόλο και η διαιτησία, που με τις αποφάσεις της κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα. Η Καλαμάτα ‘80 προηγήθηκε με 11-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου και 31-36 στο ημίχρονο. Ο Κεραυνός ισορρόπησε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 57-52. Στην τελευταία περίοδο κράτησε το προβάδισμα και το τελικό σκορ έγραψε 76-70.

Εξαιρετικοί για την Καλαμάτα ‘80 ήταν οι Βούλγαρης και Μπάζιος που σημείωσαν 24 και 20 πόντους, αντίστοιχα. Για τον Κεραυνό ξεχώρισε ο Γκιζόγιαννης με 28 πόντους.

Το ματς διαιτήτευσαν οι Σκαλτσής και Χ. Παπαδόπουλος.

Τα 10λεπτα: 11-16, 31-36, 57-52, 76-70.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ: Πολυδωρόπουλος 7 (1), Σωτηρόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Οικονομόπουλος 2, Φωτίου 9, Ζυγάς, Μαναβόπουλος 12, Σταθακόπουλος, Γκόβας 16 (1τρ., 10ριμπ., 9ασ.), Καραγιάννης 2, Γκιζόγιαννης 28 (1).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΄80: Πέτρου 2, Σκοπέτος, Παπαγεωργίου 10 (2), Μπάζιος 20 (1), Φραγγέας, Βούλγαρης 24, Αρβανίτης 9, Μεντής 5.