Δευτέρα, 18 Δεκεμβρίου 2017 14:15

ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 57-55: Mια ακόμα ήττα στο τέλος

Με.. άδεια χέρια έφυγε και από την Αχαϊα η Καλαμάτα ‘80, χάνοντας με 57-55 από την ΕΑ Πατρών, η οποία πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη και δεύτερη στον 1ο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Ετσι ξεπέρασε στη βαθμολογία τη Μεσσηνιακή ομάδα, που είναι προτελευταία με μόλις μια νίκη σε 10 αγωνιστικές. Για μία ακόμα φορά πάντως η Καλαμάτα ‘80 πάλεψε μέχρι το τέλος και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες. Το τελευταίο ματς για το 2017 ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με εννέα πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο πέρασαν μπροστά στο σκορ. Στα 31 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε το σκορ ήταν 57-55, με την ΕΑ Πατρών να αστοχεί στην επίθεση, αλλά στα τελευταία 7 δευτερόλεπτα η Καλαμάτα ‘80 δεν μπόρεσε να βρει το καλάθι ώστε να πάρει τη νίκη ή να στείλει το ματς στην παράταση. Να σημειωθεί ότι οι Μεσσήνιοι αγωνίστηκαν χθες χωρίς τους Σκοπέτο και Αρβανίτη.

Τα δεκάλεπτα ήταν 14-11, 24-23, 41-38, 57-55.

Διαιτητές ήταν οι Πλιάκας και Τηγάνης.

ΕΑΠ (Σκροπολίθας): Σαρικάς 14, Δούρος 8, Κυριακίδης, Καλπακής 4, Φωτιάδης 14, Μπαιρακτάρης, Καραϊσκάκης 2, Κουμάκης, Παπαδόπουλος 9, Κάντας 6 (2).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορόγωνας): Πέτρου, Πετρόπουλος, Φραγγέας, Παπαγεωργίου 4, Χατζής, Μπάτζιος 19 (1), Κοντόπουλος 15 (1), Βούλγαρης 12, Μέντης 5, Κατσαρέας.