Κυριακή, 01 Δεκέμβριος 2013 21:59

O ΓΣ Μεσσήνης έχασε 77-70 από το Κορωπί

Παρά την καλή σε γενικές γραμμές προσπαθειά του σε πολλά χρονικά κομμάτια του 40λεπτου ο ΓΣ Μεσσήνης δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα στο γήπεδό του από την φιλόδοξη ακόμη και για τον τίτλο του 1ου ομίλου ομάδα του Κορωπίου με σκορ 70-77.
Ανεξάρτητα πάντως με το αποτέλεσμα, οι κιτρινόμαυροι των Μιχάλη Μπακογιάννη και Σπύρου Ψυχογιού για μια ακόμη συνάντηση στην έδρα τους έδειξαν ότι δεν φοβούνται κανένα και “κυνήγησαν” το θετικό για αυτούς αποτέλεσμα από την αρχή.

Ισως μάλιστα να ήταν αυτοί που θα πανηγύριζαν μια σημαντική επιτυχία στο τέλος αν μπορούσαν να είχαν καλύτερο έλεγχο της περιφερειακής τους άμυνας (αφού δέχθηκαν 10 τρίποντα) απέναντι σε ένα σίγουρα πλήρη σε όλες τις θέσεις αντίπαλο όπως το Κορωπί.
Πάντως η αναμέτρηση είχε πολύ ενδιαφέρον από το ξεκίνημά της για όσους βρέθηκαν στο κλειστό της Μεσσήνης αφού και οι δύο ομάδες έδειξαν κάποια από τα καλά στοιχεία τους με το σκορ να είναι 10-10 στο 4΄, 12-15 στο 6΄ και 19-25 για τους φιλοξενούμενους στο 10΄. Στην συνέχεια πάντως οι κιτρινόμαυροι ανεβάζοντας την απόδοσή τους έβαλαν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους με συνέπεια μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το σκορ να είναι 27-32 στο 14΄μκαι 36-38 στο 20΄ για το Κορωπί.
Με την ίδια ίσως και καλύτερη διάθεση ο ΓΣ Μεσσήνης μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο με συνέπεια το εις βάρος του 46-51 του 28΄ να γίνει υπέρ του 55-53 στο 30΄ και 60-55 στο 32΄.
Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι με άμυνα που έφθανε και ίσως ξεπέρναγε σε πολλές φάσεις τα όρια του φάουλ που σπάνια σφύριζαν οι ρέφερι Καρακάσης, Λογοθέτης βρήκαν τις λύσεις και αφού προηγήθηκαν πάλι στο 35΄ με 65-62 πήραν τους δύο βαθμούς της νίκης στο 40΄ με 77-70.
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Πολυζωγόπουλος 10(2), Μπακογιάνης 31, Σπυρόπουλος, Καλογερόπουλος 1, Ιμπέζα 14, Καραμπάγιας,Τσιμπούρης 4, Κρασσόπουλος 10, Αλευράς, Ντουφεξής
ΚΟΡΩΠΙ: Παπαβλασσόπουλος 2, Ατζαμόγλου 6(1), Κουρης 25(3), Τσιουμπρής 22(4), Π. Υφαντής 13(1), Τύρλας 5, Νεδέλκος, Θ. Υφαντής 3(1), Παπαγιαννάκος 1, Γιώτης