Δευτέρα, 15 Ιανουάριος 2018 12:44

Ν. ΙΩΝΙΑ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80: 80-43: Βαριά ήττα για τους Μεσσήνιους

Την 11η ήττα σε 12 αγωνιστικές στον 1ο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ γνώρισε χθες η Καλαμάτα ‘80 με 80-43 από τη Ν. Ιωνία.

Το τελικό σκορ μαρτυρά και την εικόνα της αναμέτρησης, με τη Μεσσηνιακή ομάδα να είναι κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (17-12). Στο ημίχρονο η διαφορά ήταν 21 πόντους, στην τρίτη περίοδο ανέβηκε στους 30, για να έρθει η βαριά ήττα με 37 πόντους διαφορά.

Ετσι η Καλαμάτα ‘80 παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ν. Ιωνία είναι στην 6η θέση, μαζί με την Ακράτα.

Διαιτητές: Ντάνος-Πίπλιος

Δεκάλεπτα: 17-12, 38-17, 59-29, 80-43

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Δαμιανίδης): Καρετέρης 2, Καραθανασόπουλος 8 (2), Βασιλακάκης, Καραθανασόπουλος Αλ. 10 (1), Γεωργίου Φ. 9 (3), Μαυρίδης 3, Λαμπρόπουλος, Λίτσιος 8, Σιούτης 13 (3), Κανελλόπουλος 15 (2), Καλασούντας 4, Γεωργίου Γ. 8 (2)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Κορογώνας): Πέτρου 4, Πετρόπουλος 2, Παπαγεωργίου 4, Πατικόπουλος 2, Μπάζιος 10 (1), Βούλγαρης 21, Μπουγάς, Αρώνης, Φραγκέας