Δευτέρα, 19 Μάρτιος 2018 13:29

Και τη νέα χρονιά στην Α2 βόλεϊ ανδρών η Καλαμάτα ‘80 (φώτο)

Κυριολεκτικά στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, η Καλαμάτα ‘80 εξασφάλισε την παραμονή της στην Α2 Ανδρών, κερδίζοντας το Σάββατο στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας τον Α.Σ. Κέρκης με 3-1 σετ.

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς, οι παίκτες της Καλαματιανής ομάδας παρουσιάστηκαν όπως θα έπρεπε με διάθεση, πάθος, αποφασιστικότητα, στοιχεία που χρειάζονταν ώστε να βοηθήσουν την ομάδα τους να πάρει την πολύτιμη νίκη. Αυτό επισήμανε μεταξύ άλλων και ο προπονητής της ομάδας Χρήστος Δημητρακόπουλος σε δηλώσεις του λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα στο “Notosport”.

“Τέλος καλό, όλα καλά”, ήταν τα πρώτα λόγια που ανέφερε ανακουφισμένος από την έκβαση του κρίσιμου αγώνα και την εξασφάλιση της παραμονής. Στη συνέχεια μας είπε: “Δυστυχώς από τη μία, γιατί φτάσαμε να διεκδικούμε την παραμονή μας με μια καθαρή τρίποντη νίκη. Ευτυχώς τα παιδιά κατανόησαν και συνειδητοποίησαν τη δυσκολία του αγώνα και είχαν διάθεση, πάθος, αποφασιστικότητα, χαρακτηριστικά στοιχεία για να πάρουμε τη νίκη”.

Μια νίκη που πανηγυρίστηκε όχι μόνο από τους αθλητές, το προπονητικό τιμ και τους παράγοντες της ομάδας, αλλά και από τους πολυάριθμους φίλους της ομάδας, που έδωσαν το παρών, στο Κλειστό. Η Καλαμάτα ‘80 ισοβάθμησε με τον ΑΣΣ Κέρκης με τον οποίο ισοβαθμεί όμως στα μεταξύ των δύο ομάδων παιχνίδια (είχε χάσει 3-2 στη Σάμο).

Η Καλαμάτα '80 πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-19 και 25-16, έχοντας μια δυσκολία στο πρώτο. Στη συνέχεια η ομάδα της Σάμου αντέδρασε και επιχείρησε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα, εκμεταλλευόμενη, κάποιες στιγμές αδράνειας και λάθη των γηπεδούχων και νίκησαν με 25-19. Στο τέταρτο σετ, η Καλαματιανή ομάδα γηπεδούχοι έδειξε την καλή εικόνα, που είχε και στα δύο πρώτα σετ και κατάφερε να το κερδίσει με 25-18 και μαζί να κερδίσει και την παραμονή της στην κατηγορία.

Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι Θεόδωρος Καραγιαννόπουλος, Ηλίας Τσουμελέας.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Χρ. Δημητρακόπουλος): Μανιατέας, Μπεσής, Αγγελής, Μαδούρας, Μητρόπουλος, Ντάκουρης, Εξαρχέας (λ), Αρ. Χανδρινός (λ), Σπ. Χανδρινός, Μπουσούνης, Μπιρμπίλης, Βλάσσης, Σαμουήλ, Καρούνος.

Α.Σ. ΚΕΡΚΗΣ (Αθ. Πανούσος): Λιόντας, Κονδύλης, Οικονόμου, Κνήτης, Αθανασάκης (λ), Ιωαννίδης, Βοσδογάνης, Ηλιάδης, Γιαννόπουλος, Καλαμοβράκης.

Τερμάτισε στην 7η θέση

Μετά την ολοκλήρωση των παιχνιδιών της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής στον Α’ όμιλο, 1ο υποόμιλο της Α2 Βόλεϊ Ανδρών, η Καλαμάτα ‘80 τερμάτισε στην 7η θέση της βαθμολογίας.