Δευτέρα, 30 Απρίλιος 2018 14:26

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 - Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ 63-55: Νίκη μετά από έξι μήνες! (φωτό)

Την πρώτη νίκη μέσα στο 2018 και δεύτερη στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής σημείωσε χθες η Καλαμάτα ‘80.

Η Μεσσηνιακή ομάδα επικράτησε στην Τέντα με 63-55 της Ε.Α. Πατρών και ανέβηκε στην 13η θέση του ομίλου. Να σημειωθεί ότι η Καλαμάτα ‘80 είχε να πάρει ροζ φύλλο αγώνα από τις 22 Οκτωβρίου, όταν νίκησε στην Τέντα με 77-71 την Ολυμπιάδα για την 2η τότε αγωνιστική.

Ο υποβιβασμός βέβαια είναι αναπόφευκτος, όπως επίσης και για τη χθεσινή αντίπαλό της, που βρίσκεται στην 12η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το χθεσινό πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 4 πόντων, ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 29-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καλαμάτα ‘80 πέρασε μπροστά στο σκορ και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη γοήτρου.

Διαιτητές: Γαρίνη, Τζίμης

Δεκάλεπτα: 14-18, 15-15, 15-9, 19-13

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Κορογώνας): Πετρόπουλος, Φραγγέας 10, Παπαγεωργίου 1, Χαντζής 6 (2), Μπάζιος 7, Κοντόπουλος 19 (2), Βούλγαρης 14, Σκοπέτος 3 (1), Μέντης.

Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ (Σκορπολίθας): Σαρικάς 23 (1), Δούρος 2, Κυριακίδης 2, Φωτιάδης 12, Πατούχας, Παπαδόπουλος 8, Τσουλέας 2, Χουλιάρας 6 (1).