Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου 2013 20:52

Επέστρεψε στις νίκες η Καλαμάτα '80, 69 -62 τη Ζάκυνθο

Μετά από καλή και ουσιαστική επιθετική εμφάνιση στο πρώτο κυρίως ημίχρονο - στο τέλος του οποίου είχε σημειώσει 41 πόντους-  η Καλαμάτα '80 κέρδισε απόλυτα δίκαια στην Τέντα την ΑΓΕ Ζακύνθου με 69-62 αποτέλεσμα που σίγουρα τις δίνει την δυνατότητα να συνεχίσει με πολύ κουράγιο το κυνήγι της οριστικής της σωτηρίας.

Σύμφωνα λοιπόν με την εξέλιξη της τελευταίας εντός έδρας επίσημης συνάντησης του 2013 το παιχνίδι άρχισε δυνατά και από τις δύο ομάδες κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην μπορεί καμιά να ξεφύγει στο σκορ με τους γηπεδούχους πάντως να ολοκληρώνουν το 10λεπτο προηγούμενοι με 17-16.
Η συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στην ομάδα του Δημήτρη Αβδάλα η οποία χάρις στο τρίγωνο των Μπάκα, Αναγνωστόπουλου και Κάτσαρη έβαλε τους δικούς της όρους στο παιχνίδι αλλά και τις βάσεις για την τελική της νίκη αφού στο 20΄ ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 41-28.
Ετσι στην επανάληψη παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης των Επτανήσιων οι γηπεδούχοι με πολύ καθαρό μυαλό κυρίως στην άμυνα μπόρεσαν να επιστρέψουν στον δρόμο των επιτυχιών αφού πρώτα προηγήθηκαν στο σκορ με 49-40 στο 30' και 69-62 όταν ολοκληρώθηκε ο καθαρός χρόνος των 40 λεπτών του αγώνα που σφύριξαν οι Σιώκος και Στρέμπας.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Αβδάλας): Φωτεινάκης 6, Κατσούλης, Μπάκας 11, Παπουτσής, Αναγνωστόπουλος 17 (1), Βούλγαρης 3, Κοντόπουλος 10, Κάτσαρης 15 (3), Λαζαρακόπουλος 2, Γκιουρτζίδης 3(1), Τσιγαρίδης 2.
ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ (Ταυρόπουλος): Κοτσέτας 11 (1), Ακτύπης 6, Σκουφής 25 (5), Χαλβατζής, Καρακωνσταντάκης, Τζινόπουλος, Μπονίκος 8, Νικολακόπουλος 12.