Παρασκευή, 27 Ιούλιος 2018 16:24

Η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)
Η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας

Αργά θα γίνει το πιθανό ραντεβού των "αιωνίων" στο Κύπελλο Ελλάδας.

Το μεσημέρι πραγματοποιήθηκε σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας η κλήρωση των εθνικών κατηγοριών και του Κυπέλλου Ελλάδας (σε άνδρες και γυναίκες), με την κληρωτίδα να μην βγάζει τελικά ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού μέχρι την ημιτελική φάση.

Ο μεν Παναθηναϊκός θα χρειαστεί να περιμένει μέχρι να μάθει τον αντίπαλό του στους "16", ο δε Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Χολαργό. Ντέρμπι, πάντως, ενδέχεται να προκύψει και πριν από την ημιτελική φάση, καθώς στους "8" υπάρχει η προοπτική να αναμετρηθούν οι δύο "δικέφαλοι", ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ.

Εν αντιθέσει με το σύστημα διεξαγωγής των τελευταίων ετών, η ΕΟΚ αποφάσισε φέτος οι ομάδες της Basket League να μπουν όλες νωρίτερα στη διαδικασία και συγκεκριμένα από τη φάση των "16". Στην πρώτη φάση (η οποία θα διεξαχθεί σε πέντε αγωνιστικές) παίρνουν μέρος μόνο ομάδες της Α2 και της Β' Εθνικής.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του κυπέλλου ανδρών:

Α' Φάση, 1η αγωνιστική (16/9)

1ος όμιλος

1. Κόρινθος-Δούκας

2. Παγκράτι-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

3. Μανδραϊκός-Παπάγου

4. Δάφνη Δαφνίου-Πρωτέας Βούλας

5. Πεντέλη-Πανερυθραϊκός

6. Ένωση Ιλίου-Γλαύκος

7. Τρίτων-Πανελευσινιακός

8. Οίακας Ναυπλίου-Έσπερος

2ος όμιλος

1η αγωνιστική (16/9)

9. Ερμής Λαγκαδά-ΣΑ Στρατωνίου

10. ΓΣ Φαρσάλων-ΚΣ Γέφυρας

11. Ανατόλια-Έσπερος Λαμίας

12. Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Πεύκων

13. Μακεδονικός-Φίλιππος Βέροιας

14. Χαλκηδόνα-Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου

15. Νίκη Βόλου-Αγρίνιο

16. Φαίακας Κέρκυρας-Ίκαροι Σερρών

2η αγωνιστική (19/9)

17. Νικητής 15-Διαγόρας Δρυοπιδέων

18. Νικητής 7-Χαρίλαος Τρικούπης

19. Νικητής 16-Αίολος Τρικάλων

20. Νικητής 6-Ιπποκράτης

21. Νικητής 14-Κόροιβος

22. Νικητής 10-Ερμής Αγιάς Λάρισας

23. Νικητής 12-Καβάλα

24. Νικητής 4-Ιωνικός Ν.

25. Νικητής 8-Ψυχικό

26. Νικητής 13-Εθνικός

27. Νικητής 5-Απόλλων Π.

28. Νικητής 9-Ηρακλής 2017

29. Νικητής 1-Καρδίτσα

30. Νικητής 2-Αμύντας

31. Νικητής 3-Καστοριά

32. Νικητής 11-Μαρούσι

3η αγωνιστική (22-23/9)

33. Νικητής 26-Νικητής 23

34. Νικητής 31-Νικητής 32

35. Νικητής 24-Νικητής 20

36. Νικητής 19-Νικητής 22

37. Νικητής 27-Νικητής 18

38. Νικητής 25-Νικητής 30

39. Νικητής 17-Νικητής 28

40. Νικητής 21-Νικητής 29

4η αγωνιστική (26/9)

41. Νικητής 39-Νικητής 37

42. Νικητής 38-Νικητής 36

43. Νικητής 40-Νικητής 34

44. Νικητής 33-Νικητής 35

5η αγωνιστική (29/9)

45. Νικητής 41-Νικητής 44

46. Νικητής 42–Νικητής 43

Β’ Φάση (3/10)

47. Ρέθυμνο-Κύμη

48. Ολυμπιακός-Χολαργός

49. Νικητής 46-Παναθηναϊκός

50. Προμηθέας Π.-Άρης

51. Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου

52. Κολοσσός Ρ.-Λαύριο

53. ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

54. Νικητής 45-ΑΕΚ

Γ’ Φάση (3-4/11)

55. Νικητής 47-Νικητής 51

56. Νικητής 53-Νικητής 54

57. Νικητής 50-Νικητής 49

58. Νικητής 48-Νικητής 52

Οι ημιτελικοί θα γίνουν στις 13/2 και ο τελικός στις 17/2.

Πηγή: sport24.gr

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ