Δευτέρα, 15 Οκτώβριος 2018 13:32

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - Ν.Ε. ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ 51-81: Βαριά ήττα στην πρεμιέρα της Γ’ εθνικής (φωτό)

Με το αριστερό μπήκε στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής μπάσκετ η Καλαμάτα B.C., χάνοντας χθες στην Τέντα με 51-81 από την δυνατή Μεγαρίδα.

Το τελικό σκορ φανερώνει και την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και υπήρχε μεγάλη διαφορά δυναμικότητας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά και στην τελευταία περίοδο πάτησαν γκάζι φθάνοντας στο +30. Οι νικητές είχαν τρεις παίκτες (Ζακυνθινός, Μαλούκος, Θέος) με διψήφιο αριθμό πόντων και η μεσσηνιακή ομάδα μόνο τον Γιαννακόπουλο. Επίσης η Μεγαρίδα πέτυχε οχτώ τρίποντα και οι γηπεδούχοι μόλις ένα.

Κοντολογίς η Μεγαρίδα πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα στην Καλαμάτα και έδειξε από το ξεκίνημα ότι είναι μια ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι θέλουν δουλειά για να μπορέσουν να σταθούν ανταγωνιστικοί σ’ ένα δύσκολο όμιλο.

Τα δεκάλεπτα 13-25, 25-39, 41-57, 51-81

Διαιτητές Γεράνιος, Τσακιράκη

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C (Κούτρης): Μιχόπουλος, Γκοντόπουλος 9, Πέζος 4, Σιδέρης, Μαθιόπουλος 2, Μπάκας 9, Παθιάκης, Καλογερόπουλος 4, Κοντόπουλος 4, Γιαννακόπουλος 19 (1)

Ν.Ε. ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ (Μάνταλος): Πετρόπουλος, Κοντόπουλος 5 (1), Σπυρόπουλος, Παλαιοχωρίτης 8, Ζακυνθινός 19 (2), Μπαλάφας 8 (2), Στεφάνου 3 (1), Αβραμίδης, Βούρεξης, Μαλούκος 15, Θέος 23 (2), Παπαδόπουλος.