Κυριακή, 12 Ιανουάριος 2014 22:37

Νίκη - "οξυγόνο" για την Καλαμάτα '80, 65-52 το Γ.Σ. Μεσσήνης

Νίκη - "οξυγόνο" για την παραμονή στη Γ' εθνική  πήρε η Καλαμάτα '80, καθώς επικράτησε σήμερα με 65-52 του Γ.Σ. Μεσσήνης στο μεγάλο τοπικό ντέρμπι για την 12η αγωνιστική.  Το ντέρμπι είχε πάθος, μιας και αμφότερες οι ομάδες "διψούσαν" για τη νίκη,  αλλά και πολύ κόσμο. Οι φίλαθλοι της Καλαμάτας και του Γ.Σ. Μεσσήνης γέμισαν την Τέντα δημιουργώντας εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-10, αλλά η ομάδα της Μεσσήνης με ένα σερί 13-0 έφερε το ματς στο 15-23. Ακολούθησε νέο σερί (11-0), αυτή τη φορά για την Καλαμάτα '80 που πέρασε μπροστά στο σκορ με 26-23 και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 7 πόντων (32-25).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναγνωστόπουλος αποδείχθηκε παίκτης - "κλειδί" για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας 11 πόντους, την ώρα που για το Γ.Σ. Μεσσήνης σκόραρε μόνο ο Μπακογιάννης. Η Καλαμάτα '80 πήρε τα ηνία του ματς, πάτησε… γκάζι και έφθασε τη διαφορά στους 16 πόντους (45-29), 4 και 41 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Αυτή ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-35 και πλέον η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων.
Η Καλαμάτα '80 είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πιο καθαρό μυαλό και τούτο σε συνδυασμό με την αστοχία του Γ.Σ. Μεσσήνης άνοιξαν τη διαφορά ακόμα και στους 24 πόντους (61-37).
Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την αντεπίθεση και με ένα σερί 13-0 έκαναν το 61-50, αλλά μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και στο τέλος πανηγύρισαν μια πολύτιμη νίκη (65-52), χάρη στην οποία ισοβαθμούν με την Ζάκυνθο στην 9η θέση, αλλά την έχουν νικήσει στο μεταξύ τους ματς.
Ο Γ.Σ. Μεσσήνης είναι 11ος και η παραμονή γίνεται ακόμα πιο δύσκολη με δεδομένο ότι υποβιβάζονται οι τρεις τελευταίες ομάδες.
Καλύτεροι για τους νικητές οι Κάτσαρης, Αναγνωστόπουλος, Κοντόπουλος, Μπάκας, ενώ στον αντίποδα ξεχώρισε ο Μπακογιάννης.
Δεκάλεπτα: 15-16, 32-25, 51-35, 65-52
ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 (Αβδάλας):  Κιούρτζιδης,  Φωτεινάκης 3, Κατσούλης, Λυκούδης,  Παπουτσής 2, Κάτσαρης 15 (1), Αναγνωστόπουλος 14 , Βούλγαρης 6 , Λαζαρακόπουλος 3 , Κοντόπουλος 12 , Τσικούρης, Μπάκας 10, Koύτρης
Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μπακογιάννης - Ψυχογιός): Σπυρόπουλος 4 (1), Πολυζωγόπουλος 10 (2), Τσιμπούρης, Μπακογιάννης 21, Μαθιόπουλος, Καραμπάγιας, Μεϊμετέας, Αλευράς 5 (1 τρ), Καλογερόπουλος 4 , Ντουφεξής, Ιμπέζα 2 , Κρασσόπουλος 6