Δευτέρα, 19 Νοέμβριος 2018 15:21

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - Α.Σ. ΠΕΡΑ 72-76: Νέα ήττα στις λεπτομέρειες (φωτό)

Μία ακόμα ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε χθες στην Τέντα η Καλαμάτα B.C. από τον ΑΣ. Πέρα με 72-76 και παραμένει χωρίς νίκη στον 1ο όμιλο της Γ’ εθνικής μπάσκετ μετά από πέντε αγωνιστικές.

Η μεσσηνιακή ομάδα επικράτησε στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα, αλλά πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε μόλις 5 πόντους και δέχτηκε 23.

Ετσι το +11 της πρώτης περιόδου έγινε -7. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με την αθηναϊκή ομάδα να αποδεικνύεται πιο εύστοχη στο τελευταίο λεπτό και να παίρνει τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ατυχία με Μιχόπουλο

Η Καλαμάτα B.C. πήρε προβάδισμα 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά έχασε το Μιχόπουλο, ο οποίος υπέστη τράβηγμα και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ο Μιχόπουλος μέχρι το σημείο του τραυματισμού είχε 3 στις 3 εύστοχες προσπάθειες σε σουτ τριών πόντων! Η απουσία του επηρέασε τους γηπεδούχους, που έκαναν πολλά λάθη στη δεύτερη περίοδο και βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ.

Τα δεκάλεπτα 26-15, 31- 38, 50-55, 72-76.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B C: Μιχόπουλος 9 (3), Γκοντόπουλος 30 (4), Διασάκος, Πέζος 4, Μαθιόπουλος, Γιαννουκάκης 7 (1), Παθιάκης, Σιδέρης, Καλογερόπουλος 6, Μπάκας 10, Κουτίβας, Γιαννακόπουλος 6.

Α.Σ. ΠΕΡΑ: Βάρδαλος 4 (1), Θεολογίτης 10 (2), Παπάδης 1, Τσιρόπουλος 6 (2), Τσολάκης 18 (1), Χολέβας 6 (2), Πατσατζόπουλος 4, Πιτούλης 5, Σωτηράκης 13, Ντιφαντής 4, Πεταλάς.