Κυριακή, 30 Δεκέμβριος 2018 21:43

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Πάτρα και παραμένει αήττητος

Ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητα του στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας διάρκεια στη δημιουργία (24 ασίστ), ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, «αποχαιρετώντας» αήττητος (10-0, έχει ένα ματς λιγότερο) το ελληνικό πρωτάθλημα το 2018.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 86-69 του Προμηθέα, για την 11η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και πλέον εστιάζουν στο πρώτο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» για το 2019 στο ΣΕΦ (4/1). Κορυφαίος των νικητών ο Νίκος Παππάς με 18 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Νικ Καλάθης (12π., 8ασ.) και ΝτεΣόν Τόμας (14π.). Από τους Αχαιούς, που υποχώρησαν στο 7-4, ξεχώρισε ο Ριόν Μπράουν με 23 πόντους. Άμυνα, διαδοχικές αλλαγές στην πεντάδα, μέχρι το τελευταίο λεπτό, και ενέργεια στην επίθεση, έκαναν εύκολη την αποστολή του Παναθηναϊκού στην Πάτρα, παρά τις απουσίες των Κιθ Λάνγκφορντ (έμεινε στην Αθήνα) και Στεφάν Λάσμε (αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αριστερό ώμο και έμεινε εκτός 12άδας). Παράλληλα, οι «πράσινοι» εξαργύρωσαν τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας τους, κυρίως από τα 6.75, όπου μέτρησαν 11/21 τρίποντα, ενώ πλέον στοχεύουν σε ένα ιδανικό ποδαρικό στο 2019, μέσα στο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της κανονικής περιόδου της Euroleague, απέναντι στον Ολυμπιακό. Τα δεκάλεπτα: 21-16, 34-35, 50-61, 69-86

Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στην επίθεση με το... καλημέρα, η περιφερειακή του άμυνα ήταν αποτελεσματική και παρασύροντας σε 4 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο τον Παναθηναϊκό, σήκωσε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, για να βρεθεί στο 7΄ στο 16-9. Με τον Αντετοκούνμπο να δίνει το έναυσμα της αντεπίθεσης από τα 6.75, οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 0-5 για να πλησιάσουν σε 16-14, αλλά οι Αχαιοί αντέδρασαν, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (21-16). Με τον Παππά να μπαίνει «ζεστός» από τα 6.75 (2/2τρ.), ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 0-8 για το... προσπέρασμα (21-24 στο 12΄), αλλά λάθη και εκνευρισμός δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να οικοδομήσουν μία διαφορά, με τους Αχαιούς να βρίσκουν λύσεις από τα 6.75 και να παίρνουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (34-35). Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα και βασιζόμενος στον επιθετικό πλουραλισμό του εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (47-61), μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11 (50-61). Με τον Παππά να συνεχίζει τις εκτελέσεις από τα 6.75, οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο 37΄ με +22 (60-82), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Τσαρούχα, Μπήτης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας, Τσαϊρέλης 4, Μέιερ 12 (3), Λίποβι 10 (2), Μπράουν 23 (2), Σαλούστρος 5, Κασελάκης 6 (2), Γερομιχαλός 3, Χολ 2, Έλις 4, Παρκς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Λοτζέσκι 6, Παπαπέτρου 4, Καλάθης 12 (2), Βουγιούκας 2, Τόμας 14 (2), Παπαγιάννης 4, Γκιστ 9, Παππάς 18 (5), Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Λεκαβίτσιους 7 (1).