Δευτέρα, 14 Ιανουάριος 2019 12:31

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΛΗΞΟΥΡΙ 69-62: Νίκη - ανάσα στη Μεσσήνη (φωτό)

Με το... δεξί μπήκε στο 2019 η Καλαμάτα B.C. νικώντας στο Κλειστό της Μεσσήνης με 69-62 το Ληξούρι, σ’ ένα πολύ σημαντικό ματς όσον αφορά την παραμονή στη Γ’ εθνική.

Η μεσσηνιακή ομάδα με την 3η σερί εντός έδρας νίκη έπιασε τους Νησιώτες στη βαθμολογία και πέρα από βαθμολογική, πήρε και ψυχολογική ώθηση για τη νίκη.

Η Καλαμάτα B.C. έφθασε στο ροζ φύλλο αγώνα χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του γ’ δεκαλέπτου, όπου σημείωσε 28 πόντους και δέχτηκε 15. Ετσι μετέτρεψε το 32-34 του ημιχρόνου σε 60 -49.

Στην τελευταία περίοδο βέβαια πέτυχε μόλις 9 πόντους, αλλά κράτησε τη διαφορά και την πολύτιμη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα ότι 4 παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Γκοντόπουλος σημείωσε τους περισσότερους (18) και ακολούθησαν με 15 ο Κοντόπουλος και με 11 οι Μπάκας και Καλογερόπουλος.

Δεκάλεπτα: 14-15, 18-19, 28-15, 9-13

Διαιτητές: Μαγγουνής-Τεφτίκης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Μιχόπουλος 3(1), Γκοντόπουλος 18(3), Πέζος, Μαθιόπουλος, Γιαννουκάκης 9, Μπακας 11, Καλογερόπουλος 11, Κοντόπουλος 15(1), Γιαννακόπουλος 2

Ν.E.O. ΛΗΞΟΥΡΙOY (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 7(1), Ανδρικόπουλος 18(3), Λαμπρόπουλος 7(1), Σαρικάς 16(2), Συνοδινός, Ιωκειμίδης, Μαρούλης 8, Τρυφωνόπουλος 6, Αναστασάκης 7

Εσπασε το ταμπλό στην Τέντα και άλλαξε η έδρα!

Στο Κλειστό της Μεσσήνης αντί για την Καλαμάτα, έγινε το χθεσινό ματς, καθώς το βράδυ του Σαββάτου έσπασε το ένα ταμπλό στο γήπεδο της Τέντας μετά από προσπάθεια παίκτη της Καλαμάτας '80, στο ζέσταμα για το παιχνιδι με τον Σπαρτιατικό. Αργότερα έγινε προσπάθεια να τοποθετηθεί ένα εφεδρικό ταμπλό που υπήρχε, όμως κατά την τοποθέτηση του έσπασε και αυτό! Ετσι αναβλήθηκε το ματς της Καλαμάτας '80 με τον Σπαρτιατικό και οι προγραμματισμένοι για την Κυριακή αγώνες στην Τέντα για Α2 κατηγορία και πρωτάθλημα κορασίδων και παράλληλα ορίστηκε στη Μεσσήνη το ματς για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ