Δευτέρα, 21 Ιανουάριος 2019 17:08

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 69-65: Ο Φώτσης την υποχρέωσε σε μία ακόμη εκτός έδρας ήττα

Αν και προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά στο α’ δεκάλεπτο και με 7 στο ημίχρονο, η Καλαμάτα B.C. γνώρισε χθες την ήττα εκτός έδρας ,με 69-65 από τον Ηλυσιακό και παραμένει χωρίς ροζ φύλλο αγώνα εκτός Μεσσηνίας.

Η Καλαμάτα B.C. πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε λύσεις στην επίθεση και ο Ηλυσιακός με μπροστάρη τον παλιό παίκτη του Παναθηναϊκού και της εθνικής ομάδας Αντώνη Φώτση γύρισε το παιχνίδι. Ο Φώτσης σημείωσε 21 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι σκόραραν 13 φορές έξω από τη γραμμή των 6.75μ.!

Η ευστοχία λοιπόν του Ηλυσιακού και το “μπλοκάρισμα” στο β’ μέρος των Μεσσήνιων στην επίθεση, είχαν ως συνέπεια να έρθει αυτό το 69-65.

Για την Καλαμάτα B.C. πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκοντόπουλος με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Μπάκας με 16 και ο Καλογερόπουλος με 14. Στα αξιοσημείωτα της 12ης αγωνιστικής ότι κέρδισαν όλοι οι γηπεδούχοι.

Διαιτητές: Φάκαρος, Αλ. Καρανικόλα

Δεκάλεπτα: 10-24, 30-37, 48-47, 69-65

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Θωμόπουλος): Γραμματίκας 7 (1), Φώτσης 21 (4), Κοψιάς, Μαραγκουδάκης 5 (1), Καραμπάς 6 (1), Αντωνόπουλος 9 (3), Μπουργάνος 14 (2), Ζαραϊδώνης, Φουστέρης, Αγγελόπουλος 7 (1)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Μιχόπουλος, Γκοντόπουλος 17 (5), Μπάκας 16, Πέζος 5 (1), Μαθιόπουλος 6 (2), Γιαννουκάκης, Καλογερόπουλος 14 (2), Κοντόπουλος 2, Γιαννακόπουλος 5